E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

SHBA-liderëve të Kosovës: Lërini mënjanë dallimet, përqendrohuni te qytetarët

Lexo edhe ...

“Miq që jeni në Greqi me leje 90 ditore”, Rama bën njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje 90 ditore, që nuk...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë thotë se “tani nuk është koha për të lejuar që dallimet politike të brendshme dhe rajonale të na bëjnë të mos e ndihmojmë njëri-tjetrin në këtë kohë të nevojës kolektive”.

Deklarata e SHBA-së vjen një ditë pasi partitë e koalicionit qeverisës në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, sërish kanë shprehur qëndrime të ndryshme sa i përket heqjes së taksës 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë liderëve në vend dhe në rajon që të lënë mënjanë dallimet politike dhe të përqëndrohen në nevojat e qytetarëve të tyre. Të punosh së bashku dhe të ofrosh mbështetje ndaj njëri-tjetrit është përgjigjja e kësaj sfide”, thuhet në komunikatën e Ambasadës Amerikane.

Në deklaratën e Ambasadës Amerikane citohet Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, kur ka thënë se “duke vepruar me dhembshuri dhe dashuri, ne do të shërojmë të sëmurët, do të kujdesemi për ata në nevojë, do t’i ndihmojmë bashkëqytetarët tanë dhe do të dalim nga kjo sfidë më e fortë dhe më e unifikuar se kurrë më parë”.

Në Kosovë janë shënuar 15 raste me koronavirusin e ri derisa e gjithë bota është duke luftuar kundër këtij virusi, i cili deri më tani ka lënë të vdekur mbi 6,500 persona. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Miq që jeni në Greqi me leje 90 ditore”, Rama bën njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje 90 ditore, që nuk...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT