E diel, 20 Shtator, 2020
17 C
Tirana

SHBA kritikon Kinën, Iranin dhe Nigerinë

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Sekretari Amerikan Shtetit Mike Pompeo të mërkurën kritikoi Kinën, Iranin, Nigerinë dhe disa vende të tjera për shkelje të lirive fetare.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se në Kinë shtypja e sponsorizuar nga shteti ndaj të gjitha feve është duke u intensifikuar.

“Partia Komuniste Kineze tani po urdhëron organizatat fetare t’i binden udhëheqjes së saj dhe të injektojnë dogmat komuniste në mësimet dhe praktikat e besimit të tyre. Arrestimet masive të ujgurëve në Xinjiang po vazhdojnë. Po vazhdon edhe shtypja e tibetianëve, budistëve, anëtarëve të lëvizjes Falun Gong dhe të krishterëve.”

Kina ka hedhur poshtë kritikat për burgosje masive të ujgurëve, duke i quajtur ato ndërhyrje në punët e saj të brendshme dhe thotë se rrjeti i gjerë i qendrave të paraburgimit në Xinjiang po përdoret për trajnime profesionale.

Publikimi i raportit të Departamentit të Shtetit mbi liritë fetare për vitin 2019 të mërkurën ndodh në një kohë kur bota po ndjek me vëmendje protestat masive kundër racizmit dhe dhunës së tepëruar të policisë në mbarë Shtetet e Bashkuara.

I pyetur në lidhje me autoritetin moral të Shteteve të Bashkuara për të gjykuar vendet e tjera, zoti Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara trajtojnë në mënyrë direkte padrejtësitë, ndryshe nga Kina.

“Kur diçka aq tragjike dhe aq e tmerrshme sa ajo që i ndodhi George Floydit ndodh, qeveria reagon. Ne pamë se si forcat lokale të zbatimit të ligjit dhe Departamenti ynë i Drejtësisë lëvizën shumë shpejt për të trajtuar atë situatë të veçantë.”

Lexo edhe :   Dr. Fauci jep këshilla se si të mbrohemi nga koronavirusi

Zyrtarët amerikanë folën edhe për gjendjen e rëndë në Nigeri, ku grupet terroriste Shteti Islamik dhe Boko Haram vazhdojnë të sulmojnë myslimanët dhe të krishterët.

Lexo edhe :   SHBA sulmon grupin e hakerëve të lidhur me inteligjencën iraniane

Ambasadori amerikan për Liritë Fetare Ndërkombëtare, Sam Brownback bëri thirrje për veprim gjatë konferencës së shtypit të mërkurën në Departamentin e Shtetit.

“Jam thellësisht i shqetësuar për atë që po ndodh në Nigeri për shkak të përshkallëzimit të dhunës dhe masakrave dhe mungesës së një përgjigje efektive nga qeveria. Ne me të vërtetë kemi nevojë që Qeveria Nigeriane të ngrihet dhe të veprojë në mënyrë shumë më efektive në territorin e saj.”

Ambasadori Brownback tha se Arabia Saudite me shumicë-myslimane gjithashtu mbetet shqetësim i veçantë, pasi vazhdon të jetë vendi i vetëm në botë pa asnjë kishë. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...