E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

SHBA: Kolegji Zgjedhor, në qendër të debateve për rezultatin e zgjedhjeve

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Gjatë debatit të ashpër presidencial të së martës, Presidenti Donald Trump paralajmëroi se “nuk do të pranojë” rezultate zgjedhore në bazë të fletëve të votimit me postë, që ai pretendon se i hapin rrugën mashtrimeve.

Për të parandaluar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës, disa shtete e kanë zgjeruar votimin me postë dhe sipas sondazheve, demokratët janë më të prirur të votojnë me këtë metodë. Përveç gjasave që zoti Trump të sfidojë rezultatet e zgjedhjeve në gjykatë nëse humbet, korrespondenti i Zërit të Amerikës, Brian Padden njofton se ka shqetësime në rritje se fushata e tij do të përpiqet gjithashtu të bindë Kolegjin Zgjedhor që të hedhë poshtë rezultatet e votës popullore në shtetet ku kandidati demokrat Joe Biden konsiderohet fitues.

Në fund të bebatit presidencial të së martës, dy kandidatët u pyetën nëse do të prisnin për të shpallur fitoren derisa rezultatet e zgjedhjeve të verifikoheshin në mënyrë të pavarur. Kandidati demokrat, Joe Biden ra dakord.

“Kur të shpallet fituesi, pasi të jenë numuruar të gjitha votat, aty vendoset. Nëse fitoj unë, në rregull. Por nëse nuk jam unë fituesi, unë do të mbështes rezultatin”, tha ai.

Por Presidenti Trump nuk u përgjigj qartë dhe përsëriti akuzat pa bazë për mashtrim masiv nga votimi me postë, që mund të sabotojnë zgjedhjet.

“Jam 100% dakord. Por nëse shoh se po manipulohen dhjetra-mijëra vota, nuk mund ta pranoj një gjë të tillë”, tha ai.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray ka thënë se nuk ka prova për manipulim të gjerë votash me postë këtë vit.

Zoti Trump është në disavantazh sipas anketave dhe ka lënë të kuptohet se do t’i sfidojë ligjërisht votat me postë nëse nuk fiton. Këto sfida mund të përfundojnë në Gjykatën e Lartë.

Lexo edhe :   Shtëpia e Bardhë: "Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin"
Lexo edhe :   Shtëpia e Bardhë: "Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin"

Ndërkohë, presidenti dhe partia e tij po veprojnë me shpejtësi për të mbajtur një votim konfirmimi në senat për gjykatësen Amy Coney Barrett, kandidate për të zëvendësuar anëtaren e Gjykatës së Lartë, Ruth Bader Ginsburg.

Po ashtu ka pasur njoftime se duke përmendur si arsye mashtrimin me votat, zoti Trump mund t’u kërkojë shteteve me guvernatorë republikanë, të përmbysin rezultatin e votës popullore, nëse fiton zoti Biden. Ndihmësit e zotit Trump e kanë mohuar një gjë të tillë.

Në Kolegjin Zgjedhor, organet legjislative të shteteve përdorin rezultatin e votës popullore për të zgjedhur delegatë nga partia fituese, të cilët pastaj hedhin votën zyrtare në emër të banorëve të shtetit të tyre.

Refuzimi i rezultatit të votës popullore, mund të minojë besimin e publikut tek demokracia, thonë analistët.

“Mund të indinjojë shumë nga qytetarët që kanë votuar dhe presin që vota e tyre të ketë vlerë”, thotë profesorja e shkencave politike, Lara Brown e Universitetit George Washington.

Kolegji Zgjedhor është bërë i debatueshëm pasi u shpall fitues George W. Bush në zgjedhjet presidenciale të vitit 2000 dhe Donald Trump në vitin 2016, megjithëse të dy humbën votën popullore në shkallë vendi.

Ndërsa shumë demokratë tani bëjnë thirrje për eliminimin e Kolegjit Zgjedhor, republikanët e mbrojnë këtë sistem votimi jo të drejtpërdrejtë, sepse ruan proporcionalitetin e delegatëve në shtetet rurale.

“Do të thotë që kandidatëve u duhet të punojnë për të bërë për vete grupe më të gjera të popullsisë, në vend që të bëjnë fushatë vetëm në qytetet e mëdha”, thotë Hans von Spakovsky, ish-anëtar i Komisionit Federal të Zjedhjeve dhe ekspert në Fondacioni Heritage./VOA/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...