E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

SHBA kërkon ekuilibër, ndërsa frika rritet. Rusia mund të pushtojë Ukrainën!

Disa ligjvënës republikanë i kanë bërë presion SHBA-së, për të rritur mbështetjen ushtarake për Ukrainën. Por kjo rrezikon ta kthejë atë që mund të jetë thjesht “tregim force” nga presidenti rus Vladimir Putin, në një konfrontim të plotë që vetëm sa shton rrezikun për Ukrainën dhe mund të shkaktojë një krizë energjetike në Evropë.

Por një SHBA e dobët, mbart rreziqet e veta. Kjo mund të inkurajojë Putinin të ndërmarrë hapa më agresivë kundër Ukrainës, ndërsa frika rritet se ai mund të përpiqet të pushtojë më shumë nga territori i saj. Dhe kjo mund të shkaktojë më shumë dëme politike për Presidentin Joe Biden, në një kohë që popullariteti i tij po bie.

Mike Quigley, një demokrat nga Illinois dhe anëtar i Komitetit të Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se kuptimi më i mirë i synimeve të Putinit ishte kritik “për të shmangur gabimet që kanë nisur luftëra të mëdha”.

Rusia pushtoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës në vitin 2014, dhe një konflikt i vazhdueshëm në Ukrainën lindore midis Kievit dhe rebelëve të mbështetur nga Rusia në rajonin e njohur si Donbas ka lënë rreth 14.000 të vdekur. Tani, Ukraina thotë se rreth 90.000 trupa ruse janë grumbulluar pranë kufirit.

Rritja mund të jetë një prelud i një pushtimi tjetër rus. Duke folur me Ministrin e Jashtëm të Ukrainës këtë muaj, Blinken tha se “libri i lojës” i Putinit ishte që Rusia të ndërtonte forcat pranë kufirit, dhe më pas të pushtonte, “duke pretenduar në mënyrë të rreme se ishte provokuar”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të premten se aleanca po sheh një “përqendrim të pazakontë” të forcave ruse përgjatë kufirit të Ukrainës, duke paralajmëruar se i njëjti lloj forcash është përdorur nga Moska në të kaluarën për të ndërhyrë në vendet fqinje.

Por lëvizjet mund të jenë gjithashtu tronditëse për të parandaluar që Ukraina të afrohet më shumë me Perëndimin, ose të pranohet në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, gjë që Putini e kundërshton fuqishëm. Nuk është e qartë nëse Rusia do të rrezikonte të pushtonte Ukrainën, të niste një luftë shumë më të vështirë ose të donte të pushtonte një territor armiqësor.

Lexo edhe :   Roli i Amerikës si garanci për suksesin e Reformës në Drejtësi

Një ngritje e ngjashme ushtarake ruse në pranverë nuk çoi në një pushtim, megjithëse ligjvënësit dhe zyrtarët thonë se janë më të shqetësuar tani, duke cituar SHBA. Rusia mohon se ka motive agresive, duke këmbëngulur se po i përgjigjet rritjes së aktivitetit të NATO-s pranë kufijve të saj, dhe forcimit të ushtrisë së Ukrainës.

Duke folur të enjten, Putin tha: “Duhet të merret parasysh se partnerët perëndimorë po e përkeqësojnë situatën duke furnizuar Kievin me armë vdekjeprurëse moderne dhe duke kryer manovra ushtarake provokuese në Detin e Zi – dhe jo vetëm në Detin e Zi, por edhe në vende të tjera. Rajone afër kufijve tanë”.

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar anije në Detin e Zi, si pjesë e aktivitetit të NATO-s së bashku me Ukrainën. Dhe javët e fundit ka dorëzuar pajisje ushtarake, si pjesë e një pakete prej 60 milionë dollarësh të shpallur në shtator. Që nga viti 2014, SHBA-ja është zotuar të shpenzojë më shumë se 2.5 miliardë dollarë për të ndihmuar Ukrainën të forcojë mbrojtjen e saj.

Lexo edhe :   Shtohet agresioni/ Cili është plani i Vladimir Putinit për Ukrainën?

Shtëpia e Bardhë tha se shpreson të de-përshkallëzojë tensionet. “Siç e kemi bërë të qartë në të kaluarën, veprimet përshkallëzuese ose agresive nga Rusia, do të ishin një shqetësim i madh për Shtetet e Bashkuara”, tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në një deklaratë.

Javët e fundit ka pasur një stuhi diplomacie. Udhëheqësit janë takuar me homologët e tyre rusë dhe ukrainas, duke përfshirë një vizitë të drejtorit të CIA-s, William Burns në Moskë, gjatë së cilës ai foli me Putinin me telefon. Gjermania dhe Franca kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët, duke pohuar mbështetjen për Ukrainën.

Në fund të fundit, SHBA-ja ka pak opsione të mira të dukshme për të ndaluar Putinin nëse ai do të ecë përpara.

Administrata Biden në prill vendosi sanksione të reja ndaj Rusisë, për atë që tha se ishte roli i Rusisë në konfliktin e Ukrainës, si dhe akuzat se ajo ka nxitur sulme kibernetike ndaj SHBA, infrastrukturës dhe ndërhyrjes në zgjedhjet amerikane.

Vendosja e më shumë sanksioneve nuk ka gjasa të ndikojë në sjelljen e Putinit, thanë ligjvënësit dhe ekspertët.

Burimi i lajmit: US.News. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...