E premte, 3 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

SHBA-ja vendos sanksione ndaj disa zyrtarëve të regjimit sirian

Më 20 gusht, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj disa zyrtarëve të lartë të qeverisë siriane dhe komandantëve të njësive ushtarake siriane, si pjesë e përpjekjeve të Uashingtonit për të ndërprerë financimet për qeverinë e presidentit Bashar al-Asad.

Departamenti amerikan i Thesarit tha në një deklaratë se janë vënë sanksione ndaj Luna Al Shibl, oficer i lartë i shtypit, dhe Muhamad Ammar Saati bin Mohamad Naëzad, një anëtar i shquar i Partisë qeverisëse siriane.

Ndërkohë, sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, tha në një deklaratë se Departamenti i Shtetit gjithashtu renditi në listën e zezë, udhëheqjen e disa njësive ushtarake siriane, përfshirë komandantin e Forcave të Mbrojtjes Kombëtare, Fadi Saqr, për shkak të përpjekjeve të tyre për të parandaluar armëpushimin.

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj janë të bashkuar për të vazhduar presionin ndaj Asadit deri sa të ketë një zgjidhje paqësore, politike për konfliktin”, tha Pompeo.

Vendimet ngrijnë çdo pasuri amerikane të atyre që janë në listë të zezë dhe përgjithësisht ndalojnë amerikanët që të bashkëpunojnë me ata.

Një sulm nga qeveria e Asadit ndaj protestuesve në mars të vitit 2011 çoi në luftë civile në këtë vend. Iranin dhe Rusia mbështesin qeverinë e Aasadit, ndërsa Shtetet e Bashkuara mbështesin opozitën.

Miliona njerëz janë larguar nga Siria dhe miliona të tjerë janë zhvendosur brenda vendit. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...