E hënë, 25 Maj, 2020
26 C
Tirana

SHBA-ja akuzon Kinën për hakim të kërkimeve rreth koronavirusit

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Grabitja e milionave/ Vëllai dhe i dashuri i spikeres ndoqën biznesmenin

Lidhur me grabitjen e një shume të majme parash në Tiranë, mësohet se dy grabitësit janë njerëzit e afërt të një ish-spikereje. Donald Hoxha...

Hakerë të lidhur me Kinën janë duke shënjestruar organizata amerikane që po kryejnë kërkime për sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi, kanë thënë autoritetet në Shtetet e Bashkuara.

Byroja Federale e Hetimeve (FBI) dhe Agjencia për Siguri Kibernetike dhe Siguri të Infrastrukturës, kanë thënë se janë duke hetuar “aktorë kibernetikë dhe koleksionistë jotradicionalë” të lidhur me Kinën, që kanë shënjestruar organizata, të cilat kanë kryer kërkime për koronavirusin në Kombet e Bashkuara.

“Këta aktorë janë vëzhguar teksa kanë qenë duke tentuar që të identifikojnë dhe marrin pronë intelektuale dhe të dhëna të shëndetit publik që lidhen me vaksina, trajtime dhe testime të personelit të lidhur me sëmundjen Covid-19”, që shkakton koronavirusi, është thënë në deklaratë.

Megjithatë, ende nuk janë ofruar shembuj të aktivitetit kibernetik.

Autoritetet amerikane kanë akuzuar vazhdimisht Kinën për spiunim kibernetik, me qëllim të vjedhjes së pronës intelektuale.

Lexo edhe :   Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Kina në anën tjetër mohon këto pretendime.

Ambasada kineze në Uashington, i ka konsideruar pretendimet e fundit si “gënjeshtra”.

Pandemia me koronavirus ka thelluar mospajtimet në mes të këtyre dy shteteve, pasi presidenti amerikan, Donald Trump akuzon Kinën se është përgjegjëse për përhapje të virusit në gjithë botën.

Kjo krizë ka shtuar presionin edhe në marëveshjen tregtare në mes të SHBA-së dhe Kinës, të nënshkruar në muajin janar.

Shtëpia e Bardhë dhe ligjvënësit republikanë kanë sugjeruar sanksione ekonomike dhe masa tjera të ashpra kundër Kinës, vendit ku ka shpërthyer pandemia me koronavirus vitin e kaluar. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po mbahen në gjithë Evropën”/ Kurti kërkon zgjedhje në Kosovë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar që të mbahen zgjedhjet në muajt e ardhshëm. Përmes një postimi në Facebook, Kurti tha se...

DETAJET/ Grabitja e milionëve në makinën e biznesmenit, autorët përdorën bllokues valësh

Tashmë është zbardhur e gjithë dinamika e plotë e grabitjes së një shume të majme pak ditë më parë, ndaj një biznesmeni në Tiranë....

Basha zbret në terren: Në çdo cep të Shqipërisë bizneset po mbyllen

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ditën e sotme zbriti në terren për të mbikëqyrur situatën në të cilën ndodhen bizneset e vogla. Kreu i opozitës...

Alibeaj: Mazhoranca, e vetmja palë që do të shkelmojë Reformën në Drejtësi

Ish-ministri i Drejtësisë, Enkelejd Alibeaj ka komentuar deklaratat e ambasadores amerikane, Yuri Kim, lidhur me Reformën në Drejtësi. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24,...

Historia e dhimbshme e 77-vjeçares shqiptare që ka 23 vite që jeton në një kabinë elektrike

Violeta Mita Bejleri është 77 vjeç dhe 23 vitet e fundit të jetës së saj i ka kaluar në një kabinë elektrike. Në një intervistë...
WhatsApp KONTAKTO TT