E mërkurë, 8 Korrik, 2020
31 C
Tirana

SHBA/ Hyn në fuqi ndalimi i udhëtimit për evropianët

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Ndalimi i udhëtimit në SHBA për shumicën e fluturimeve nga Evropa, pjesë e strategjisë amerikane për të parandaluar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës, ka hyrë në fuqi.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, njoftoi ndalimin të mërkurën në mbrëmje në një fjalim nga Zyra Ovale.

Ndalimi prej 30 ditësh bllokon shumicën e vizitorëve të huaj nga 26 vende të Evropës, ndërsa lejon ata nga Britania dhe Irlanda.

Amerikanët dhe rezidentët e përhershëm amerikanë që ishin jashtë vendit në kohën e njoftimit të Presidentit Trump fillimisht nuk ishin të sigurt nëse do të lejoheshin të ktheheshin në vend pas të premtes.

Ata janë të përjashtuar nga ndalimi, por kjo nuk ishte e qartë nga fjalimi i presidentit. Shumë prej tyre u përpoqën të rezervojnë fluturimet drejt Shteteve të Bashkuara, para se ndalimi të hynte në fuqi.

Mark, një rezident amerikan që ishte në Spanjë në kohën e njoftimit të Presidentit Trump, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ai u kthye “pak më parë” sesa e kishte planifikuar.

Lexo edhe :   Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Presidenti Trump mori vendimin për ndalimin pa u këshilluar me ndonjë zyrtar evropian.

“Bashkimi Evropian nuk e pranon faktin se vendimi i Shteteve të Bashkuara për të vendosur një ndalim udhëtimi u mor në mënyrë të njëanshme dhe pa konsultime”, thanë Ursula von der, presidente e Komisionit Evropian dhe Charles Michel, president i Këshillit Evropian, në një deklaratë të përbashkët.

“Koronavirusi është një krizë globale, jo e kufizuar në një kontinent, dhe kërkon bashkëpunim dhe jo veprim të njëanshëm”, thanë von der Leyen dhe Michel. “Bashkimi Evropian është duke ndërmarrë veprime të forta për të kufizuar përhapjen e virusit.”

Të gjithë amerikanëve që kthehen nga Evropa do t’u kërkohet të vetë-karantinohen për 14 ditë pas mbërritjes në SHBA, në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Ritme të larta vdekjesh, shtrimesh dhe infektimesh”, çfarë shkruan Zëri i Amerikës

Në Shqipëri vazhduan edhe sot vdekjet e përditshme për shkak të koronavirusit. Edhe dy zonja 58 dhe 59 vjeç nga Tirana ndërruan jetë në...

‘Je heroina ime’, ish-deputeti socialist i bën dedikimin prekës të bijës

Namik Dokle ka bërë një postim prekës, teksa uron vajzën e tij. Vajza e Dokles feston ditëlindjen, dhe është me profesion mjeke. Dokle shkruan...

“I shtrenjti im, më thave shpirtin”, Rudina Dembacaj humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Aktorja e njëkohësisht moderatorja Rudina Dembacaj, ka humbur të atin. Këtë lajm të hidhur e ka ndarë vetë aktorja me ndjekësit e saj në Instagram,...

Një vjeshtë e rëndë përpara

Nga: Veton Surroi COVID, kolaps social dhe ekonomik, negociata me Serbinë, Gjykata Speciale: Si të hyjë Kosova në vjeshtë politikisht më e fortë për t’u...

Rama ultimatum kryebashkiakëve: S’ka pushime, takoni njerëzit

Rama mblodhi sot kryebashkiakët e Partisë Socialiste. Fokusi është te Partia Socialiste, zgjedhja e strukturave e forumeve të reja si dhe fushata zgjedhore. Report Tv...