E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

SHBA, gati sanksionet ekonomike ndaj Berishës.Ish-kreu i PD: Më kanë kërcënuar!

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, zgjodhi 9 dhjetorin që të vizitojë Tiranën, pasi shënon Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Dje ai mbajti vizitën e parë në Shqipëri, ku u takua me kreun e PD, Lulzim Basha; Ministren e Jashtme, Olta Xhaçka dhe kryeministrin Edi Rama. Por gjatë qëndrimit në Tiranë, zyrtari i lartë i DASH zgjodhi që fillimisht të takonte kryedemokratin Lulzim Basha.

Basha: Diskutuam për emrat “non grata”

Detaje nga takimi me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar ka dhënë kryedemokrati Basha. Ky i fundit duke folur për mediat pas takimit me diplomatin Escobar, u shpreh se me zyrtarin e lartë të DASH, u diskutua edhe sa i takon emrave të tjerë “non grata” që priten të shpallen nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Sipas Bashës, Escobar është shprehur se lista e personave “non grata” për Shqipërinë pritet të shtohet në të ardhmen, me personazhe të tjerë nga politika dhe fusha të tjera. “Pa diskutim që çështja e pandëshkueshmërisë sikundër politikat e sanksioneve “non grata”, ishin pjesë e diskutimit ndërsa sa i përket çështjeve që i takojnë vendimeve të Departamentit të Shtetit, jam i bindur që do të keni mundësinë të dëgjoni drejtpërsëdrejti nga Escobar qëndrimet e Departamentit Amerikan të Shtetit”, deklaroi ai.

Berisha: SHBA më kanë kërcënuar!

Vizita e të dërguarit të DASH, Gabriel Escobar, ka alarmuar ish-kryeministrin Sali Berisha. Ai u shpreh se mbështetja që i jep Bashës, i shërben vetëm Ramës. “Unë do i sugjeroja z. Escobar, kombet e vjetra kanë problematikat e tyre, por në fakt janë esenciale. Kukullat shqiptarët nuk i pranojnë. Nga kjo mbështetje përfiton vetëm qeveria. Merrni pollet dhe shihni cila është mbështetja e këtij në anëtarësinë e PD”, tha ai në emisionin “Opinion.

Lexo edhe :   “Interesi i Ramës është që Basha të jetë kryetar”, Fevziu zbulon prapaskenat

Berisha pranoi se është paralajmëruar nga SHBA, se Departamenti i Thesarit do marrë sankansione ekonomike ndaj tij. “Shtetet e Bashkuara më kanë kërcënuar se do çojnë gjithçka në Thesar. Pra që do vendosin sanksione. U thashë bëni çfarë të doni. Unë kam besim sepse çështjen e kam çuar në Gjykatën e Parisit”, tha ai.

Berisha pranon vërtetësinë e fotos me Enver Hoxhën

Ish-kryeministri Sali Berisha ka pranuar vërtetësinë e fotos së tij, krah diktatorit Enver Hoxha. Në emisionin “Opinion, ai shpjegoi se kurrë nuk e ka takuar personalisht diktatorin, por fotoja është bërë gjatë ditëlindjes së Liljana Hoxhës, e cila ka qenë në atë kohë drejtore ekzekutive e revistës “Shkenca dhe Jeta”, ku ish-kryeministri ishte anëtar bordi.

Lexo edhe :   Shtatzëna shikon gra me barrë

“Është shpjeguar qartësisht nga ish-mjeku i Enver Hoxhës, Isuf Kalo. Nëse sheh një intervistën timen, ai që po drejton sot emisionin (Blendi Fevziu), më pyet a e ke takuar ndonjëherë personalisht Enver Hoxhën. Por i them që Enver Hoxha ka kaluar pranë meje. Me sa mbaj mend, aty kemi qenë në datëlindjen e Liljana Hoxhës. Isha aty si bashkëpunëtor i revistës “Shkenca dhe Jeta”. Nëse një takim kolektiv quhet personal, merreni, unë kam sqaruar dhe herët e tjera, por unë nuk kam mohuar që unë kam pasur miqësi me djalin e tij, shoqes së saj. Kjo është fotografia”, tha Berisha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...