E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

SHBA eksporton koronavirusin

Më të lexuarat

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Dyshohet se nënë e bijë janë vetëflijuar, zbardhet identiteti i viktimave

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku nënë e bijë janë gjetur të vdekura brenda banesës së tyre. Burime për...

Hungaria s’e përfill rekomandimin e BE-së për kufijtë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se nuk do të zbatojë rekomandimin e Bashkimit Evropian për të hequr kufizimet e udhëtimit për më shumë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Të shtëna me armë në Durrës, dalin detajet e para

Qyteti bredetar i Durrësit është tronditur nga të shtënat me armë zjarri. Burimet paraprake, ende jo zyrtare, bëjnë me dije se të shtënat me armë...

Betimi i Fatmir Haklajt për të ekzekutuar Azem Hajdarin, reagon Zylfie Haklaj

Zylfie Haklaj ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan në media për zbulimin e një dokumenti të SHIK. Sipas këtij dokumenti, vëllai i saj Fatmir...

Virusi Corona vazhdon të përhapet në SHBA. Ndërkohë ky vend ka kaluar numrin e 90.000 të vdekurve nga virusi. Presidenti Donald Trump ka urdhëruar kufizime të forta të udhëtimit në vend dhe rregullore të ashpra për imigrimin, por fluturimet me personat që dëbohen nga SHBA vazhdojnë të kryhen në drejtim të Amerikës Latine dhe Karaibeve. Mes tyre mjaft janë të infektuar me virusin Corona.

Kritikët thonë se SHBA me praktikën e saj të pamëshirshme të dëbimit, e përhapin virusin në vende ku sistemet shëndetësore janë gati në kolaps për shkak të pandemisë. Haiti një vend me 11 milionë banorë ka më pak se 60 aparate intubimi. Vetëm pas një raportimi të gazetës “Miami Herald”, 5 haitianë që janë testuar pozitivisht me virusin nuk u morën në fluturimet e dëbimit për në vendlindje. “Qeveria amerikane është definitivisht bashkëpërgjegjëse për përhapjen e pandemisë së COVID-19”, thotë për Deutsche Wellen, Ariana Sawyer, eksperte e migracionit për programin e SHBA të organizatës për të drejtat e njeriut, Human Rights Watch. Megjithë kufizimet botërore dhe kundër rekomandimeve të ekspertëve të shëndetësisë, autoriteti i migracionit, ICE ka dëbuar njerëz që kanë qenë të testuar pozitivisht me virusin.

Guatemala përballë SHBA

Guatemala i vuan veçanërisht pasojat e këtyre dëbimeve. Herë pas here ky vend i ka pezulluar fluturimet me SHBA javët e kaluara, por shteti amerikanoqendror nuk do ta zemërojë shumë partnerin e fuqishëm në veri. E ai këmbëngul që migrantët të kthehen pa shumë burokracira. Këtë e vlerësojnë në fund të fundit votuesit e Donald Trump. Një funksionar amerikan tha për revistën “The New Yorker”, se “dëbimet duhet të vazhdojnë”. Trump ka kërcënuar me sanksione, nëse vendet refuzojnë pranimin e migrantëve të dëbuar.

Lexo edhe :   Pandemia/ Vuçiç paralajmëron masa të reja

Ministri guatemalas i Shëndetësisë, Hugo Monroy tha, se 50 deri në 75 Prozent e të dëbuarve kanë virusin. Vetëm pas ankimit të qeverisë së Guatemalës për një numër të lartë të të infektuarve që kthehen, SHBA dërgoi ekspertë të Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve dhe Ndalimin në Guatemalë. Dëbimet nga SHBA e ashpërsojnë situatën e krizës së pandemisë në këtë vend. Pas këmbënguljes së qeverisë së Guatemalës, autoriteti i migracionit, ICE në SHBA tani para dëbimit po i kontrollon migrantët. Kush ka temperaturë më shumë se 37,2 grad nuk hipën në avion, por futet në një qendër kanrantine.

Lexo edhe :   Itali/ Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Demokratët: Nuk duhet të shkelen standardet humanitare

Sipas ekspertës së migracionit, Saywer, ICE e ka përgjegjësinë për testimin e migrantëve. Ajo është skeptike. “Kemi parë që në shumicën e rasteve ICE nuk teston për Coronën. Në vend të kësaj ata kontrollojnë për simptoma si temperatura e lartë apo simptoma të tjera. Në një kohë që dihet, se shumë vetë që e kanë virusin nuk tregojnë simptoma. Kjo do të thotë që këto kontrolle nuk mjaftojnë”.

Disa senatorë demokratë, mes tyre edhe ish-kandidatët për zgjedhjet presidenciale, Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren i kanë dërguar një letër të hapur qeverisë së Donald Trump. Ata kërkojnë që të gjithë migrantët që duhet të dëbohen të kontrollohen më parë për virusin Corona. T’i kthesh me detyrim personat që kanë virusin në vendet e tyre shkel rregullat humanitare e standardet shëndetësore, që vendi ynë duhet t’i respektojë në rast të një pandemie, shkruajnë ata. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hoti sot në Tiranë/ Rama paralajmëron zhvillime të reja, çfarë pritet të ndodhë në shtator e nëntor

Vizitën e tij të parë zyrtare si kryeministër i Kosovës, Avdullah Hoti ka zgjedhur ta bëjë në Tiranë. Vizita e tij pason pas asaj...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Dorëhiqet kryeministri francez

Kryeministri francez, Edouard Philippe, ka dhënë dorëheqjen përpara se të ndodhë një riorganizim i qeverisë nga presidenti, Emmanuel Macron. Pallati Elysee tha përmes një...

Vetëflijimi/Vajza kishte 15 muaj e vdekur, trupi ishte mumifikuar prej vajit të ullirit e uthullës

Ekspertiza paraprake e mjekësisë ligjore për trupin e pajetë të 30-vjeçares Anisa Josifi, ka zbuluar se ajo ka ndërruar jetë 15 muaj më parë....

Pandemia/ Ministria del me njoftim zyrtar: 3 viktima dhe 90 të infektuar

Kurba e të infektuarve është në rritje, po kështu edhe i personave që kanë ndërruar jetë. Tre pacientë nuk ia kanë dalë dot mbanë...