E martë, 2 Qershor, 2020
12 C
Tirana

SHBA/ Disa udhëheqës fetarë sfidojnë distancimin social

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Dështimi i reformës/ Yuri Kim e ashpër me politikën: Mbani fjalën para shqiptarëve

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, ka reaguar në lidhje me dështimin e negociatave për reformën zgjedhore në vend. Ajo ka nxitur palët që të lënë...

COVID-19 po prish planet e të krishterëve për Pashkë, si edhe kremtimeve hebraike dhe myslimane.

Megjithëse shumë kisha, sinagoga dhe xhami kanë ndërprerë shërbesat, disa udhëheqës fetarë në Amerikë, po kritikohen ashpër sepse nuk po respektojnë ndalimet e grumbullimeve publike.

Një prift në Florida u arrestua për mbajtjen e shërbesave kishtare për qindra besimtarë. Rodney Howard-Browne u akuzua për mbajtjen një grumbullim të paligjshëm, duke sfiduar urdhrat për të qëndruar në shtëpi. Ai vazhdon të mbetet sfidues.

“Nuk turpërohem që arrestohem se ndjek amendamentin e parë të Kushtetutës. E di që Sherifi tha se nuk mund të fshihemi pas atij amendamenti, por mundemi”.

Autoritetet lokale po e marrin seriozisht shkeljen.

“Shpërfillja e tij ndaj jetës së njerëzve, vë në rrezik qindra vetë në kishën e tij dhe mijëra të tjerë që mund të kenë kontakte me ta”, thotë sherifi Chad Chronister.

Nuk është një rast i veçuar. Së fundmi, njerëzit mbushën një kishë në Baton Rouge të Luizianës. Prifti i saj u arrestua.

Që kur shpërtheu epidemia, shumë objekte fetare kanë mbyllur dyert, duke i mbajtur shërbimet në internet. Reverendia, Sylvia Sumter thotë se është veprimi i duhur.

“Të vendosësh njerëzit në rrezik, bie ndesh me urdhrin kishtar për të mos shkaktuar dëm dhe për të mirën e përgjithshme. Të mbash kishën hapur, nuk i shërben të mirës së përgjithshme të besimtarëve të tu dhe atyre që hyjnë në kontakt me ta”, thotë ajo.

Lexo edhe :   Liri për të gjthë këtë fundjavë, ja çfarë nuk na lejohet

Me kufizimet e reja, disa kisha po mbajnë shërbime në qiell të hapur që krijon kushte për distancimin social.

“Megjithëse na duhet të mbajmë distancën, ne mund të jemi të bashkuar”.

Shumë objekte besimi po vuajnë financiarisht. Mungesa e shërbimeve do të thotë ndalje e dhurimeve personale. Tani po bëhet thirrje për dhurime online.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore/ Meta: Mbani premtimin për konsensus, mos kini frikë nga vota e lirë

“Ne duam ta kemi kishën edhe kur kjo të kalojë. Kemi për të paguar kredinë, të kemi energji elektrike dhe të paguajmë rrogat e punonjësve”, thotë reverendja Sumter.

Pasiguria shtohet pasi askush nuk e di se kur do të mbarojë pandemia dhe kur mund të rifillojë grumbullimi i besimtarëve në objektet fetare. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Albin Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm

Kryeministri ende në detyrë, Albin Kurti është shprehur se Kosova ka dy armiq, një të jashtëm dhe një të brendshëm. I ftuar në emisionin “5...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Njeriu që e do Kosovën, sa zyrën e tij

Nga Mero Baze Qindra kamionë dhe vetura, së bashku me udhëtarët që sot janë nisur drejt Kosovës, u përballën me një surprizë të hidhur në...
WhatsApp KONTAKTO TT