E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

SHBA: Brenda disa ditësh, do të shembet plotësisht ndërtesa në Florida

Ekipet e specializuara në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, bënë me dije se brenda disa ditësh, do të shembin pjesën e mbetur të komplesit Champlain Towers South.

Ky veprim, do të merret si masë paraprake për t’i lehtësuar punën ekipeve të shpëtimit, për të vijuar kërkimet nën rrënoja për të mbijetuar, edhe pse shpresat janë të pakta, shkruan BBC.

Guvernatori Ron DeSantis tha se ndërtesa në Sërfsajd po lëkundet dhe nuk është e sigurtë nga ana strukturore prandaj duhet shembur si masë mbrojtëse.

“Nëse e rrëzojmë ndërtesën, do të mbrojmë sigurinë e ekipeve të kërkim-shpëtimit, sepse nuk i dihet çfarë mund të ndodhë,” tha DeSantis në një konferencë për shtyp.

Ndërkohë, ryetarja e bashkisë së Majamit ka nënshkruar një urdhër emergjent për shembjen e pjesës së mbetur të ndërtesës, sapo urdhri të marrë edhe firmën e inxhinierëve.

Deri më tani, numri i viktimave nga shembja e pjesshme e ndërtesës 12-katëshe më 24 qershor ka shkuar në 24, teksa 124 persona ende janë të pagjetur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...