E hënë, 30 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

S’hapen negociatat, jemi narko-shtet! Vetëm ultimatumi ndaj Ramës, bën punë!

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...

Mesi festoi me bluzën e Maradonës, Barcelona gjobitet nga FIFA

Barcelona do të gjobitet nga FIFA, pasi Mesi festoi me bluzën e Maradonës. Festimi prekës i Lionel Mesit me fanelën e ikonës Diego Armando...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Moti për 5 ditët e ardhshme/Vjen i ftohti i acartë, temperatura në -7 gradë

Moti në javën që do të nisë, do të pësojë ndryshim krahasuar me ditë të tëra plot diell. Dita e hënë parashikohet të ketë...

Nga Fatos Lubonja, “Der Standard”/Thirrjet që vijnë nga Tirana drejtuar samitit të ardhshëm të Bashkimit Evropian mbi hapjen e  negociatave nuk janë një inkurajim por një poshtërim.

Pse janë një poshtërim?

Shqipëria e drejtuar nga kjo elitë politike dhe ekonomike, nuk ka bërë as progresin më të vogël përgjatë këtyre 25 viteve të fundit.

Kjo ka ardhur si pasojë e faktit se Shqipëria nuk ka zhvilluar një shtet kushtetues evropian, por ka krijuar një shtet të dështuar, ku kanë mbizotëruar oligarkët dhe krimi i organizuar. Dhe jo me pa të drejtë është cilësuar kohët e fundit si “narko-shtet”.

Po pse kemi përfunduar në një narko-shtet?!

Kjo vjen për tre arsye:

Së pari, shteti ka qenë gjithmonë i dobët, informal dhe i lidhur me krimin. Është ndërtuar një ekonomi e inkriminuar e cila si kurrë më parë ka rënë pre e ndikimit të krimit të organizuar.

Së dyti, pikërisht për këtë arsye, lidershipi politik shqiptar është shndërruar gjithnjë e më  shumë në përfaqësues dhe administrator të interesave të krimit të organizuar.

Së treti, si rezultat i këtij fenomeni, numri i shqiptarëve që largohen dëshpërimisht nga vendi është rritur ndjeshëm në vitet e fundit.

Për të adresuar këtë gjendje jo me të dhëna ireale apo pseudo- reforma, brella e BE-së është e pamjaftueshme për të nxjerrë vendin nga ky qorrsokak. 

Ky është një opinion i arsyeshëm, i cili meriton të diskutohet si në Shqipëri, ashtu dhe në mesin e vendimmarrësve evropianë.

Megjithatë, propaganda e qeverisë së kryeministrit Rama e ka shtypur diskutimin real dhe të vërtetë.

Zërat kritikë kundër qeverisë,  përfshi edhe ato të opozitës janë cilësuar si një pengesë për aspiratat e shqiptarëve për t’iu bashkuar Unionit.

Perspektiva mbi idenë e anëtarësimit në Bashkimin Evropian ka luajtur gjithmonë një rol pozitiv që Shqipëria të mos rrëshqasë në realitete dramatike.

Hapja e mundshme e negociatave për të nisur procesin e anëtarësimit, i cili nuk është shoqëruar me një progres të vërtetë, e  zhvlerëson gjithë perspektivën e BE-së. Aq më tepër kur kjo e fundit është zbehur shumë së fundmi.

Hapja e negociatave në kushtet aktuale do të jetë shumë e dëmshme për Shqipërinë por edhe për vetë projektin evropian në terma afatgjatë.

Njohja nga ana e Bashkimit Evropian, të një realiteti dhe progresi që nuk ekziston do të bëjë që të përfitojë më shumë elita politike, e cila është përgjegjëse direkte e këtij mizerabiliteti se sa vetë sesa populli shqiptar.

Hapja negociatave do të thotë më shumë legjitimitet për elitën politike shqiptare sesa për  legjitimitetin e Bashkimit Evropian.

Kjo është e pamjaftueshme për të justifikuar faktin e kanabizimit të Shqipërisë nga ana e kryeministrit Rama, të cilin opozita e akuzuar me qindra herë, jo vetëm për shtrirjen e këtij fenomeni por edhe për pasojat tragjike që mund t’i sjellë vendit dhe raportet e tij me vendet e huaja, kryesisht perëndimore.

Përderisa është kështu, përse ambasadat e vendeve të BE-së dhe SHBA-së nuk e ngrënë zërin?!

Hapja e negociatave do t’i japë Ramës një justifikim të madh që të mohojë apo të shmangë të gjitha kritikat që i janë bërë deri më sot.

Në këtë mënyrë, Rama do të ketë dorë të lirë që të përfitojë bashkë me oligarkët dhe krimin e organizuar në kurriz të shtetit, gjë e cila do ta çojnë vendin në pasoja të pariparueshme për ekonominë, demokracinë dhe lirinë.

Kjo tezë mund të kundërshtohet duke thënë se hapja e negociatave, do ta bënte BE-në që përmes mekanizmave të veta ta mbante nën kontroll Shqipërinë.

Por, bazuar në ecurinë e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe BE-së, si dhe duke iu referuar situatës aktuale në të cilën ndodhet vetë Unioni, autoriteti dhe legjitimiteti i Brukselit po bie gjithnjë e më shumë, si në pozicionin e negociatorit ashtu edhe në atë të korrektuesit.

Bashkimi Evropian ndodhet midis dy zjarreve, nga njëra anë nga është i pafuqishëm përballë zërave antievropianë dhe përballë zërave autoritarë brenda kufijve të tij.

Shembulli i Turqisë, ku përkundër hapjes së negociatave që nga viti 2002, vendi ende nuk është pranuar në Bashkimin Evropian.

Në kontekstin e procesit të Bashkimit Evropian, i cili është ekspozuar nga lëvizjet anti-evropiane, nacionalizmi dhe autoriteti i forcës, krimi mesa duket do ta udhëheqë për një kohë të gjatë Shqipërinë. Ky është një argument shtesë për një zgjidhje konkrete të projektit evropian.

Në pikëpamjen time, duhet t’i jepet një ultimatum Ramës dhe mbështetësve të tij sa nuk është vonë dhe jo të legjitimohet gjë e cila do ta bënte vendin edhe më të pasigurt.

PËRSHTATI TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si të shmangni shndërrimin në depresion të trishtimit që mund të keni

Nga: Jelena Kecmanovic “The Washington Post” Problemet e shëndetit mendor, duket se janë kudo në rritje. Siç raporton një studim i fundit, çereku i amerikanëve...

U qëllua me mitraloz të telekomanduar, detajet e vrasjes së shkencëtarit

Shkencëtari iranian Muhsin Fahrizade, humbi jetën si pasojë e një sulmi të armatosur. Muhsin Fahrizade, ka qenë një figurë kryesore në programin bërthamor të...

Rregulla elementare për raportimin e vetëvrasjeve

Nga: Lutfi Dervishi 1-Mos boto foto ose shënime që mund të ketë lënë i ndjeri 2-Mos raporto identitetin 3-Mos raporto detaje specifike ose metodën që ka përdorur 4-Mos...

“U shtrua dy ditë më parë”/ Spitali “Shefqet Ndroqi” jep detaje për 60-vjeçarin

Stafi i spitalit “Shefqet Ndroqi”, ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë ku një pacient 60-vjeçar u hodh nga ballkoni. Mjekët e spitalit...

Alfabeti shqip në rrezik

Nga: Edmond Tupja Para një jave u kremtua dita e alfabetit të gjuhës shqipe, i cili u përcaktua (flas për ata që kanë njëfarë kujtese...