E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Sfida e gazit/Sinjali i radhës nga Greqia: Të gatshëm për bisedime me Turqinë

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

Greqia është e hapur për bisedime me Turqinë. Është ky mesazhi i përcjellë nga ana e kryeministrit grek, pas një takimi me presidentin e Këshillit Evropian (KE), Charles Michel, ku zhvilluan një konferencë të përbashkët për media.

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, është shprehur se në rast se Turqia hedh një hap më tej, janë të gatshëm për bisedime eksploruese për përcaktimin e juridiksioneve detare.

Kryeministri grek tërhoqi vëmendjen në rëndësinë e Mesdheut për sigurinë e gjithë Evropës, duke pohuar se vendi i tij është i hapur për dialog.

Ai tha se “i gjithë Mesdheu është i ndjeshëm në këtë periudhë”, ndërsa në lidhje me krizën që përjetojnë me Turqinë, ai pretendoi se “jo vetëm Greqia, por edhe interesat gjeopolitike dhe strategjike të BE-së janë nën kërcënim”.

Lexo edhe :   Toka nuk gjen qetësi/ Pas Shqipërisë, tërmeti i fortë godet Greqinë

“Në rast se shohim hap konkret nga ana e Turqisë, për çështjen e vetme të mosmarrëveshjes (përcaktimi i juridiksioneve detare) jemi të gatshëm të fillojmë menjëherë bisedimet eksploruese”, u shpreh më tej ai.

Greqia dhe Turqia janë aleatë në NATO, por marrëdhëniet e tyre kanë qenë prej kohësh të mbushura me tension. Mosmarrëveshjet kanë filluar nga kufijtë e rafteve kontinentale në det të hapur, dhe hapësirën ajrore deri në ishullin etnik të ndarë në Qipro. Në vitin 1996 ata pothuajse shkuan në luftë për pronësinë e ishujve të pabanuar në Detin Egje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...

Ja si zgjidhet konflikti turko-grek në Mesdheun lindor

Nga Asli Aydıntaşbaş “European Council On Foreign Relation” Të dielën, Turqia e tërhoqi anijen e saj të eksplorimeve nën det, Oruc Reis, nga zonat e...

Pasojat e izolimit/ Ekspertët britanikë paralajmërojnë mijëra viktima

Ekspertët britanikë të shëndetësisë kanë paralajmëruar së fundmi mbi pasojat që mund të sjellë një izolim i dytë nga koronavirusi. Në një raport prej 188...

Trump pritet të emërojë kandidaten për në Gjykatën e Lartë

Presidenti Donald Trump pritet të emërojë Amy Coney Barrett për të plotësuar vendin e lirë të Gjykatës së Lartë të mbetur bosh nga vdekja...

Dyshohet për identitet të rremë, Gjykata e Pogradecit lë në burg afganin që transportonte klandestinë

Gjykata e Pogradecit ka lënë në burg afganin Rezo Agbari, i cili akuzohet për trafikim të emigrantëve të paligjshëm. Gjykata ka kërkuar se shenjat e...