E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

Sërish shifra të larta nga Covid, në vend: 4 viktima, spitalet të tejmbushur

Covid-19, duket se ka dalë jashtë kontrollit në vendin tonë.

Për të katërtën ditë rradhazi, janë regjistruar mbi 300 raste me koronavirus.

Gjatë 24 orëve të fundit, 302 persona rezultuan pozitiv pas testit të kryer.

Ndërkohë, janë shënuar edhe 4 viktima, teksa 82 pacientë e fituan betejën me virusin.

Aktualisht, në spitalet covid janë shtruar 264 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

196 të prekur në Tiranë, 31 raste në Durrës, 17 raste në Fier, 11 raste në Tropojë, 8 raste në Kurbin, 6 raste në Pogradec, 5 raste në Shkodër, 4 raste në Kukës, Rrogozhinë, Kuçovë, 2 raste në Korçë, Kavajë, Vlorë, Mallakastër, Vorë, Patos, 1 rast në Mirditë, Kamëz, Bulqizë, Peqin.

Viktima – Në 24 orët e fundit, e kanë humbur betejën me COVID19, një 77 vjeçar dhe një 80 vjeçare nga Tirana, një 80 vjeçar nga Fier, një 82 vjeçar nga Durrësi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Të shtruar – Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 264 pacientë, 11 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (24 Tetor 2020)

Raste të reja ditore          302

Të shëruar ne 24 orë        82

Të shtruar në spitale       264

Humbje jete në 24 orë        4

Testime ditore               1329

Testime totale            115710

Raste pozitive             18858

Raste të shëruara       10548

Raste Aktive                 7837

Humbje jete                    473

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             3966

Durrës              755

Shkodër           491

Fier                  511

Korçë              479

Lezhë             379

Elbasan          344

Vlorë               308

Berat               222

Lexo edhe :   Lajm i keq nga Italia, shtyhen kufizimet deri më 30 korrik

Kukës              190

Dibër                 96

Lexo edhe :   Vendimi i Holandës për negociatat/ Meta: Të plotësojmë të gjitha kushtet

Gjirokastër        96

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet për kreun e PD/ Shehaj denoncon: Vëzhguesja ime u dhunua

Agron Shehaj, i cili kandidoi për kreun e Partisë Demokratike, ka denoncuar faktin se vëzhguesja e tij në zgjedhjet e 13 qershorit Enkeleda Çela,...

PD mbledh Kryesinë në 18 qershor, ja çfarë do të diskutohet

Partia Demokratike do të mbledhë Kryesinë në datë 18 qershor. Lajmin e ka bërë të ditur Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi. Mbledhja është parashikuar që...

Avokati zapton pronën në Ksamil dhe kërkon legalizim me dokumente false

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë një denoncim nga Ksamili për një sipërfaqe toke që pretendohet se është përvetësuar pa të drejtë. Sipas denoncimit,...

Kontrollet e RENEA-s/ Hoxha zbulon zonat e “nxehta” në Vlorë dhe Shkodër

Gazetari i njohur investigativ, Artan Hoxha ka dhënë detaje lidhur meaksionet e RENEA-s në dy ditët e fundit në vend, ku ka ushtruar kontrolle...

Denoncimi Fiks Fare/ 1200 euro kalimi në Kapshticë në mënyrë të paligjshme

Bashkimi Europian hap më në fund dyert për turistët shqiptarë, të mbyllura prej më shumë se 1 viti. Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të...