Serie A, Milan-Napoli 0-1: Politano vendimtar, tension në fund

Ndeshja përmbyllëse e së dielës në Serie A, midis Milanit dhe Napolit përfundoi 0-1. Goli i Politanos rezultoi vendimtar.

Fitorja për Napolin në San Siro kundër Milanit do të thotë shumë. Futbollistët e Gennaro Gattusos fituan 0-1 falë golit të Matteo Politanos në fillim të pjesës së dytë.

Pjesa e parë ishte – megjithëse jo shumë spektakolare – e luajtur mirë nga napoletanët, të cilët patën disa raste me Zielinskin për të kaluar në avantazh. Nga ana tjetër, Milani nuk u shfaq shumë herë në portën e David Ospinës.

Një fraksion i parë luajti në mënyrë burrërore, me gjyqtarin Paskua që preferoi ta menaxhonte ndeshjen duke nxjerrë disa kartona.

Në fillim të pjesës së dytë, Politano zuri në befasi Donnarummën me një goditje me këmbën e djathtë,jo e preferuara e tij, dhe zëvëndësimi i trefishtë i Piolit i dha frymë të re ekipit.

Sidomos me daljet e dy lojtarëve si Calhanoglu dhe Castillejo, dhe futjen e Diaz dhe Saelemaekers.

Rossonerët, megjithëse të dëmtuar nga mungesat, u përpoqën ta mposhtnin Ospinën deri në fund, që bëri një pritje të mirë në shtesë kundër Leaos.

Në momentet e fundit të ndikuar pas një faull i Theo Hernandezit mbi Osimhenin, i ndëshkuar nga gjyqtari, dhe për një kontakt midis Bakayokos dhe spanjollit në zonën e penalltisë.

Rebiç mori gjithashtu të kuq për protesta. Interi tani është +9 nga kushërinjtë kuqezi.