E hënë, 26 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Serbia nuk mund të përfitojë asgjë nga Kosova

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Nga Spartak Ngjela

Të gjitha luftërat që janë bërë për çlirim kombëtar nga një pushtues, kanë sjellë në histori një aksiomë historike, e cila nuk është shkelur asnjëherë: Pushtuesi i mundur në një luftë Çlirimtare nuk mund të përfitojë asgjë nga shteti që u çlirua me luftë prej tij. Se kjo, në histori, quhet luftë patriotike për çlirim kombëtar.

E pra: a e dinë serbët, që janë sot krerë të Serbisë, këtë aksiomë.

Ja dhe e dinë, e pastaj? Ata nuk janë fare në perimetrin mendor të një politikani normal.

Kanë ëndërra patologjike pushteti, dhe vazhdojnë të gënjejnë popullin e vet, të gënjyer në dy shekuj. Kërkojnë që ta mbajnë gjallë urrejtjen antishqiptare.

Dhe janë edhe mëndjelehtë, që armatosen vazhdimisht. E dini pse? Sepse gënjejnë serbët e mashtruar në tre shekuj, duke iu thënë që ” Serbia tani po bëhet fuqi e madhe, dhe do ta çlirojë Kosovën me armë”.

Në fakt, krerët e sotëm të Serbisë: Vuçiç, Daçiç dhe Vulin, tallen me popullin e tyre, që ta sundojnë gjatë. Por, sakaq garantojnë dhe një pushtet që as vetë nuk e dinë pse e duan.

Lexo edhe :   Beteja Presidenciale për kushtetutshmerinë e zgjedhjeve

Por, a mos jemi këtu në një politikë të hollë ultra të gënjeshtërt, e cila bëhet për të lodhur ekstremizmin serb, që ta shpëtojnë Serbinë nga një ekstremizëm, i cili mund ta varrosë përfundimisht si shtet, nga forca që mund të ushtrojë në këtë rast Uashingtoni dhe Berlini?

Kjo, dihet që është një politikë me gjasë në histori, por Vuçiç e Daçiç nuk mendoj se janë në këtë nivel politik me intelektin e tyre.

Atëherë…

Asgjë. Serbët i kanë hyrë detit me këmbë. Do lodhen, sigurisht. Kurse politika shqiptare, në Prishtinë dhe në Tiranë, duhet të vijojë, pa çarë kokën fare, drejt marrëveshjeve juridike thelbësorë që  vijojnë rrugën e Bashkimit Kombëtar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...