E martë, 19 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Serbët mbështesin dialogun, por nuk dëshirojnë të bashkëjetojnë me shqiptarët

Opinioni i qytetarëve të Serbisë rreth Kosovës karakterizohet nga pikëpamje të kundërta. Ata mbështesin dialogun dhe nuk shohin mundësinë e bashkëjetesës së serbëve dhe shqiptarëve.

Gjithashtu, ata mbështesin marrëveshjet nga Brukseli dhe Uashingtoni, por nuk e shohin përfitimin e tyre.

Kjo u tregua nga sondazhi i fundit i opinionit publik i kryer nga Qendra e Beogradit për Politikën e Sigurisë, shkruan b92.

Megjithëse shumica e qytetarëve serbë u besojnë autoriteteve dhe mbështesin zgjidhjen e çështjes së Kosovës, gjysma prej tyre nuk e di se cili është qëllimi i negociatave të Serbisë me Kosovën.

Hulumtimi tregoi se gjysma e qytetarëve të Serbisë mbështesin dialogun midis tyre dhe Kosovës, megjithëse më shumë se 90% e njerëzve nuk ndiejnë ndonjë përfitim prej tij dhe pothuajse tre të katërtat e tyre mendojnë se ai nuk ka ndryshuar asgjë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...