E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Serbët ia vranë katër djemtë dhe bashkëshortin, Adi Krasta thumbon Ramën

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Gazetari Adi Krasta ka ndarë me ndjekësit e tij një mesazh kumbues. Teksa në Shqipëri dhe Kosovë është ndezur zemërimi ndaj kryeministrit Edi Rama, i cili po shfaqet publikisht me presidentin serb, Krasta është kujdesuar për të dhënë mesazhin e radhës.

Ai e demostron me anë të një fotoje, ku shfaqet një zonjë e cila ka humbur familjarët e saj në luftën me pushtetin serb. Duke na rikujtuar luftën e përgjakshme të Kosovës, dhe plagët e lëna prej saj. E mbyllur mes katër mureve të mbushura me fotografi, e të shndërruara madje në një shtëpi-muze, zonja Ferdonije pret vizitorë nga e gjithë bota. Madje, i shpjegon secilit se çfarë ndodhi në natën e tmerrit të 27 marsit të vitit 1999. Në familjen e Halim Qerkezit ka ndodhur një tragjedi. Më 17 mars 1999, në shtëpinë e Ferdonije Qerkezit kanë hyrë policia serbe, dhe i kanë marrë burrin edhe katër djemtë.

Lexo edhe :   Një vit nga tërmeti, Rama bën bilancin e rindërtimit

Statusi

Asgje nuk ka ndryshuar per ne shqiptaret per menyren sesi na shohin e trajtojne sot e gjithe jeten tone te veshtire e te sulmuar. Na mungon nje Doktrine e Bashkuar e Mbrojtjes Kombetare.

Ne vend te saj gjithefarelloj njerezish te rastesishem qe nuk e njohin historine ose e harrojne ate, nuk i rezistojne dot tundimit per te bere faje, gabime e gaffa. Ata kane si te vetmen karte “banalitetin e te keqes”.

Nana gjakovare Ferdonije Qerkezi e cila ka humbur te gjithe familjen ne luften me forcat ushtarake dhe pushtetin serb na kujton se sa shpejt mundemi te gabojme dhe çfare cmimi na duhet te paguajme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...

Mbrëmë u shfaq në emisionin e Luana Vjollcës, këngëtarja: Jam infektuar

Këngëtarja Manjola Nallbani ka rezultuar pozitive me koronavirus. Ajo ka qenë e ftuar mbrëmjen e djeshme në “Shiko kush luan”, por ka sqaruar se...