E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Serbët e Kosovës me sy nga Beogradi e Rusia

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Në Kosovë, 73.3 % e serbëve nuk mbështesin idenë e korrigjimit të kufijve ose demarkacionit, sipas sondazhit të bërë nga një organizatë joqeveritare.

Vëzhgimi i pikëpamjeve të komunitetit serb u bë nga organizata Aktiv nga Mitrovica e Veriut, ku 80 për qind e të anketuarve në jug të lumit Ibër dhe 66 për qind në veri të Kosovës janë kundër demarkacionit, shkruajnë mediat serbe, transmeton lajmi.net.

Është theksuar nga kjo anketë gjithashtu se më pak se gjysma e të anketuarve thanë se ideja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe është e braktisur tashmë.

Sipas mendimeve të tyre politike, 75.6 për qind e serbëve kanë deklaruar se nuk ndjehen të lirë, ndërsa 92 për qind e tyre janë deklaruar se në Kosovë nuk kanë mbështetje.

Rreth gjysma e të anketuarve besojnë se efektet e proceseve politike aktuale janë rreziku më i madh për ta dhe familjet e rye.

Problemet më të mëdha të cilat serbët e Kosovës i kanë deklaruar janë papunësia dhe gjendja e dobët ekonomike – e cila vlerësohet nga 41.6 për qind e të anketuarve.

Asnjë politikan në Kosovë nuk e ka besimin e tyre, sipas 60.2 për qind e qytetarëve.

Lexo edhe :   ‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Më shumë se gjysma e të anketuarve thanë se “nuk e shohin vetën në Kosovë në pesë vitet e ardhshme”, ose do të largohen nëse u jepet mundësia. Nga këto më shumë se dy të tretat janë të arsimuar.

Sondazhi tregoi se komuniteti serb i beson qeverisë së Serbisë dhe në minimum i besojnë qeverisë së Kosovës.

Të anketuarit e shohin Rusinë si aleatin më të madh.

Zëvendës-Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Damjan Joviq tha se të dhënat duhet të paraqiten në Shtëpinë e të Drejtave të Njeriut dhe duhet të merren si pikënisje për diskutim.

Lexo edhe :   ‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

“Siguria është sfida më e madhe”, tha Joviq. Ai gjithashtu ka theksuar se duhet të vendosen parakushte për vazhdimin e dialogut si heqja e taksës për mallrat serbe. /Express

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...