E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

“Sëmundjet qenkan për të varfërit”/ I rrezikohet jeta nga skolioza, 14-vjeçarja lutet për ndihmë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Aishe është vetëm 14 vjeçe, por ndryshe nga fëmijët e tjerë ajo nuk po rritet me ëndrra. Ajo është duke u përballur me një realitet të dhimbshëm. Pak kohë më parë prindërit zbuluan që vajza e tyre vuan nga skolioza. Gjendja e saj është shumë delikate dhe ka nevojë urgjente të operohet. Por, kushtet e familjes Zogu janë të mjerueshme. Së bashku me tre vajzat e tjera jetojnë në një shtëpi me qira në Krujë dhe prindërit e kanë të pamundur t’i shpëtojnë jetën vogëlushes së tyre.

“Doktori na ka thënë që bëhet fjalë për skoliozë dhe duke qenë se vajza është në rritje edhe deformimi që ka në shtyllën kurrizore sa vjen edhe përkeqësohet. Aq saqë shkon edhe në rrezik për jetën, një ditë të kalojë për këtë fëmijë aq më keq është. Por, na thanë që operacioni nuk bëhet këtu në Shqipëri, vetëm jashtë shtetit është e mundur dhe mund të kushtojë 25 mijë euro. Por, ne nuk kemi asnjë mundësi ta realizojmë sepse kushtet janë shumë keq. Si burri ashtu edhe unë herë jemi me punë dhe herë jo.

Ne jemi dhe në një shtëpi me qira, se po ta kisha timen do e shisja me sekonda nëse bëhej fjalë për të shpëtuar gocën. Pasi asaj i duhen lekët urgjentisht, mirëpo vetëm të shesim shpirtin se tjetër gjë nuk kemi. Sëmundjet qenkan për të varfërit, për ata që nuk kanë mundësi të bëjnë diçka për fëmijën e tyre,” rrëfen me lot në sy nëna e Aishes.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

Ndërsa 14-vjeçarja me dëshpërim përgjërohet për ndihmë, pasi çdo ditë që kalon jeta e Aishes vihet në rrezik.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

“Jeta ime ishte shumë mirë, por kur e mora vesh që isha e sëmurë çdo gjë ndryshoi. Unë dua vetëm të operohem që të bëhem më mirë, çdo natë para se të fle këtë lutje bëj. Por, kam shumë frikë se nuk do të mblidhen lekët, se nuk do të bëhem dot operacion. Në pjesën më të madhe të kohës rri shtrirë, se kur rri ulur ose në këmbë më dhemb shumë kurrizi e më merret fryma. Nuk ka ilaçe që mund të ma qetësojnë, vetëm çfarë ma fërkon pak mami.”

Apeli është publikuar nga fondacioni “Fundjavë Ndryshe” të cilët bëjnë thirrje për ndihmë. Pasi rdhe pse sëmundja është duke avancuar me ritme të shpejta, doktorët kanë dhënë shumë shpresë. Jemi ende në kohë për ta luftuar dhe për të shpëtuar Aishen, e cila ëndërron veç të jetojë e shëndetshme!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...