E martë, 29 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Sejko: 17 mijë persona kanë mbetur të papunë prej pandemisë

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko njoftoi se17 mijë persona kanë humbur punën gjatë periudhës së pandemisë.

Sipas tij, ekonomia është tkurrur me 2.52% dhe rënia pritet të vijojë përgjatë 2020. Sejko shtoi se përmirësimi parashikohet vetëm në tremujorin e dytë të vitit të ardhshëm.

“Ekonomia ka qenë nën efektin e fortë të pandemisë në tremujorin e dytë. Reduktimi i kërkesës kanë sjellë rënie të prodhimit dhe rritje të papunësisë.  Sektori banker mbetet i shëndetshëm. Hapja e ekonomisë dhe ambienti i qëndrueshëm krijojnë premise për të pasur rritje në vijim.  Miksi aktual i politikave fiskale dhe monetare është i duhur.  Sipas të dhënave ekonomia u tkurr me 2.52%. Ekonomia humbi 17 mijë vende pune gjatë pandemisë. Goditja e pandemisë është forcuar edhe më tej dhe tregtia apo eksporti u tkurr me 33%. Të ardhurat buxhetore u tkurrën me 30% në tremujor duke reflektuar rënie të konsumit. Ekonomia pritet të shënoi një rënie të madhe në vitin 2020. Aktiviteti ekonomik pritet të shënojë pikun negative në tremujorin e dytë. Në gjysmën e dytë të vitit 2021 do të ketë një stabilizim të ekonomisë. Inflacioni pritet të qëndroj pranë niveleve aktuale. Bankat kanë rritur kreditimin për bizneset duke i mbështetur me likuiditet për përballimin e krizës. Madje bankat kanë marrë përsipër edhe goditjet mbi supe duke dhënë kredi”, tha ai.

Lexo edhe :   Bilanci/ Rritet numri i viktimave, bien rastet e reja

Sejko komentoi edhe eurobondin 650 mln euro që Shqipëria ka marrë, duke theksuar se marrja e tij i siguron qeverisë fondet e nevojshme për përballimin e pandemisë dhe i lehtëson punën e bankave të nivelit të dytë.

“Marrja e eurobondit i siguron qeverisë fondet e nevojshme për përballimin e pandemisë dhe i lehtëson punën e bankave të nivelit të dytë.

Eurobondi ishte një mjet i domosdoshëm dhe një element pozitiv për ekonominë në këtë situatë ku ndodhemi. Norma e interesit është në një nivel mjaft të mirë. Momenti i daljes së eurobondit ishte një moment pozitiv”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

“Një show si familja Kardashian”, Harry dhe Meghan nënshkruajnë kontratën e majme me Netflix

Princ Harry dhe Meghan Markle priten të nënshkruajnë një kontratë prej 150 milionë dollarësh, për të dokumentuar aktivitet e tyre filantropike dhe të bamirësisë. Duka...

Tre variantet e hapjes së listave

Nga Astrit Patozi Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë...

Debati i parë Trump – Biden

Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, do të debatojnë mbrëmjen e së martës pesë javë përpara zgjedhjeve të...

Zidane largon yllin e radhës nga Real Madrid

Zinedine Zidane duket se do të largojë një tjetër yll nga Los Blancos. Pas largimit të Gareth Bale, flitet edhe për një largim të Luka...