E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Segmentet me rrezik/ 4 rrugët ku do të ndërhyjë ARRSH nga Valbona tek llixhat e Bënjës

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

Autoriteti Rrugor Shqiptar do të ndërhyjë në të paktën katër rrugë në vend, në funksion të përmirësimit për të eliminuar rrezikun e aksidenteve.

Në një procedurë të veçantë, ARRSH ka njoftuar se do të ndërhyjë në segmentin Skuraj-Burrel-Peshkopi një rrugë interurbane dytësore, me gjatësi 118 kilometra. Sipas dokumenteve, gjendja e përgjithshme e rrugës është e mirë, duke qenë se është një rrugë e re, por ndërhyrjet do të konsistojnë në kompletimin me barriera mbrojtëse metalike.

Për shkak të kushteve klimatike dhe përbërjes gjeologjike të zonës ku kalon rruga ka nevojë për të parë më mirë aspektin e rrëshqitjes së dherave apo cedimeve të vogla. Rruga kalon në një zonë me potencial turistik siç është Parku i Korabit.

Segmenti i dytë ku do të ndërhyhet është segmenti Bajram Curri – Valbonë, një rrugë interurbane dytësore me gjatësi 27 kilometra. Sipas ARRSH, ky segment shtrihet paralelisht me lumin e Valbonës me një disnivel nga trupi i rrugës që varion nga 2-3 metra deri në mbi 50 metra dhe për këtë arsye rritet ndjeshëm rreziku në qarkullimin e mjeteve sidomos në periudhën e dimrit, prandaj është shumë e nevojshme vendosja e barrierave metalike mbrojtëse në këto zona.

“Për sa i përket sigurisë rrugore në këtë aks nuk ka pasur ndërhyrje të mëparshme, gjithashtu si pasojë e disa punimeve që po kryhen përgjatë bankinës së rrugës B. Curri – Valbone, ka pasur dëmtime të vijëzimit gjatësor. Bazuar në arsyet e mësipërme është e nevojshme ndërhyrja për përmirësimin/riparimin e sinjalistikës horizontale, si dhe përmirësimin e sigurisë rrugore në këtë segment”, thuhet në dokument.

Segmenti i tretë është Qafë Mali –Fierzë, një rrugë interurbane dytësore me gjatësi 57 kilometra. Në rrugë është parashikuar të vendosen barriera, si dhe të bëhen vijëzime.

Segmenti i katërt është Përmet – Çarshovë një rrugë Interurbane dytësore me gjatësi 27.8 kilometra. Në argumentin e autoriteteve vihet theksi te fakti që ky segment ka një potencial të madh turistik, pasi lidh qytetin e Përmetit me zonën e llixhave në Bënjë, si dhe potencial ekonomik, pasi çon në pikën e kalimit kufitar të 3 Urave.

Fondi limit për ndërhyrjen në këto akse është 208 milionë lekë, apo rreth 1.7 milionë euro./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...

Ja si zgjidhet konflikti turko-grek në Mesdheun lindor

Nga Asli Aydıntaşbaş “European Council On Foreign Relation” Të dielën, Turqia e tërhoqi anijen e saj të eksplorimeve nën det, Oruc Reis, nga zonat e...

Pasojat e izolimit/ Ekspertët britanikë paralajmërojnë mijëra viktima

Ekspertët britanikë të shëndetësisë kanë paralajmëruar së fundmi mbi pasojat që mund të sjellë një izolim i dytë nga koronavirusi. Në një raport prej 188...