E enjte, 28 Maj, 2020
11 C
Tirana

Së shpejti inspektimet online dhe në inspektoratet në qarkun e Korçës

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Prezantohet sistemi “e-inspektimi” dhe trajnimi i trupave inspektuese te qarkut Korçë. Pjesëmarrës në këtë trajnim ishte Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi, Inspektori i Përgjithshëm Shkëlqim Hajdari. Nënkryetari i Bashkisë së Korçës, Klejton Kita, specialistë të Inspektoratit Qendror, inspektorë të qarkut, si dhe përfaqësues të mediave.

Në takimin e mbajtur në datat 17 dhe 18 tetor, u trajtuan rreth 110 inspektorë vendorë të qarkut Korçë. Përfshirë bashkitë Korçë, Pogradec, Kolonjë, Pustec, Maliq dhe Bilisht.

Në fjalën e tij, Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi theksoi se reforma për procesin e inspektimin ka filluar dhe krijimi i një inspektimi modern është gati. Me qëllim shmangien e rasteve abuzive dhe për të ulur barrën administrative të biznesit.

“Reforma tashmë ka filluar, kemi një sistem inspektimi modern dhe po punohet për të ngritur edhe sistemin e rekrutimit dhe karrierës së trupave inspektuese. Është e rëndësishme teknologjia e informimit. Dua të theksoj se prej dy javësh ka një rrjet koordinatorësh, të cilët forcojnë lidhje mes institucioneve dhe bizneseve”, u shpreh Shalsi.

Ndërsa Inspektori i Përgjithshëm Shkëlqim Hajdari, nënvizoi se, kjo teknologji është praktika më e mirë dhe më efikase. Si edhe bëri me dije se shumë shpejt të gjithë grupet e inspektimit do të pajisen me tableta.

Lexo edhe :   Tentoi të rrëmbente 4-vjeçaren, gjykata jep masën e sigurisë për të riun nga Korça

“Kjo praktikë inspektimi me dokumente standarde, check-lista, me metodologji të vlerësimit të analizës se riskut online, tashmë me tableta. Dhe në prani të biznesit, është praktika më e mirë e inspektimit, në vendet e Ballkanit Perëndimor, si dhe të BE-se. Shumë shpejt do pajisen edhe trupat inspektuese të Bashkive të Republikës së Shqipërisë me tableta. Për t’i kryer edhe ata inspektimet në formën e duhur ligjore.”

Lexo edhe :   Tentoi të rrëmbente 4-vjeçaren, gjykata jep masën e sigurisë për të riun nga Korça

Ndërkohë, javën e ardhshme, specialistë të Inspektoratit Qendror do të bëjnë trajnimin e inspektorëve në bashkitë e qarkut të Beratit./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...

Deputeti Alimadhi lëshon deklaratën e fortë: Në spital bëhet politikë

Deputeti Adriatik Alimadhi, tashmë e ka fituar betejën me koronavirusin. Në një lidhje me Skype në “Open”, ai foli për situatën e tij. Alimadhi...

Marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi? Hajdari paralajmëron për ndikimin e ndërkombëtarëve

Sistemi Zgjedhor ka qenë kryefjala gjatë ditës së sotme dhe jo vetëm. Kryemadhi dhe Vasili i shkuan në zyrë Bashës. E ndërsa ky i...

“Ça kujtoni ju mor legena?” Deputeti rrëmben tokën-shtet në bregdet

“Stop” ndalet në Sarandë, pasi qytetari Ardit Cikuli, komshi me deputetin e Ballit Kombëtar, Artur Roshi, denoncon se ky i fundit po tenton të...
WhatsApp KONTAKTO TT