E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

S’e pagoi sa donte/ Muratori shqiptar i merr shtëpinë italianit, e jep me qera

Autoritetet policore në Itali, arrestuan një murator shqiptar 54-vjeçar në Romë me akuzat e përpjekjes për zhvatje. Arrestimi u krye për shkak të ankesës së një 72-vjeçari italian nga provinca e Latinës.

Ky i fundit, pronar i një ndërtese në ”’Renato Simoni”, kishte porositur 54-vjeçarin, me profesion murator, për të riparuar filtrimet e ujit brenda banesës, shkruan 7Colli.

Pasi përfundoi punën, 54-vjeçari mori pagesën për të cilën kishte rënë dakord, por më pas, filloi të kërkonte 8,000 euro shtesë nga 72-vjeçari. Kur pronari refuzoi, muratori nuk i ktheu çelësat dhe e dha me qira shtëpinë, pa një kontratë të rregullt, tek një qytetar maroku 40-vjeçar.

Duke kuptuar përvetësimin nga muratori, pronari 72-vjeçar ndërmori hapa për të rregulluar qiranë e pronës, duke përcaktuar një kontratë të rregullt me ​​qiramarrësin. Që nga marsi i vitit 2020, shqiptari vazhdimisht paraqitej në shtëpinë me qira, duke kërkuar padrejtësisht, përmes kërcënimeve serioze, qiranë nga 40-vjeçari, i cili gjithashtu denoncoi sjelljen e paligjshme të tij.

I arrestuari u dërgua në burgun Regina Coeli, në dispozicion të autoriteteve gjyqësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar më 12 qershor një rast të vdekjes nga koronavirusi. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit...