E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

“S’do ketë goditje në nivele të larta, nëse s’do goditet brenda drejtësisë”, Rama: Koka e korrupsionit nuk janë politikanët

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e mbajtur në konferencën e nivelit të lartë për Luftën ndaj Korrupsionit, tha se Shqipëria është në hapat e parë dhe se rruga është e gjatë për të arritur suksesin e dëshiruar.

Kreu i qeverisë u shpreh se lufta kundër korrupsionit në Shqipëri është luftë e gjatë, as e thjeshtë e as e shkurtër. Pavarësisht situatës së rënduar, Rama pohoi se jemi në rrugë të mbarë. Sipas tij, Shqipëria është në proces arritjeje, dhe se reforma është hap kyç në historinë tonë.

“Vendet e zhvilluara nuk janë imune kundër korrupsionit. Vendet e zhvilluara kanë sisteme që e bëjnë të vështirë përjetimin e korrupsionit.

Mendoj që lufta kundër korrupsionit në Shqipëri për të ndihmuar, sistemi ka nisur kur ka nisur Reforma në Drejtësi. Deri para ka qenë një luftë partizane me mullinjtë e erës, dhe e destinuar për të ricikluar korrupsionin.

Fillimi i reformës dhe vazhdimi i saj, janë baza për të pasur shtet modern dhe funksional që është më i fortë se tundimi i korrupsionit. Është luftë e gjatë, as e thjeshtë as e shkurtër. Më vjen mirë që ambasadorja e tha që ka dobësitë e veta, kuptohet në një masë pafundësisht më të vogël por nuk e kanë ndërtuar sistemin e tyre as në një vit dhe dekadë. Po të shohësh të shkuarën e tyre.

Korrupsioni ka lulëzuar në të gjitha format dhe shpërthimet e talenteve që kanë bërë SHBA atë që janë sot. Shqipëria është në proces arritje. Duke pasur parasysh nga e filloi Shqipëria këtë proces, pas përmbusjes së sistemit komunist që ishte unikal.

Patjetër që kemi shumë arsye për të qënë optimist për të nesërmen. Reforma është hap kyç në historinë tonë. Përtej të gjithë vështirësive dhe dobësive, janë momente jo inkurajuese, e tëra është historike dhe garanci për Shqipërinë e fëmijëve tanë.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave nga Covid-19, më pak testime në 24 orët e fundit

Shteti nesër do të jetë imun nga ajo masë që bën dallimin. Nëse e shohim sot panoramën e aktualitetit në drejtësi, është dinamike. Ka shumë punë mbi gjithë të zezën e akumuluar në vite.

Askush mos të ketë iluzion. Nuk do të ketë goditje në nivele të larta, nëse nuk do të goditet brenda drejtësisë. Gjykatës dhe prokurorë që janë kapur në flagrancë, do të vendosen pas hekurave, mos të kemi iluzion se do të goditet zyrtarë të lartë.

Lexo edhe :   Ndihen lëkundje tërmeti në vend

Nëse ata tani që po flasim, janë duke bërë ndonjë krim në salla gjyqesh në cënim të pronës në radhë të parë. Me idenë që kjo pjesë e jetës ndërkohë që janë aty, do të jetë e largët dita kur goditja do të ngjitet më lart. Kjo është premisa ku duhet të foksohet sipas mendimit tim. Ndryshe SPAK do të jetë zhgënjimi më i madh dhe goditja më e madhe morale që do t’i bëhet popullit shqiptar.

Dhe dështimi më i madh i miqve dhe partnerëve të përfshirë. SPAK ka detyrë t’i pastrojë dhe t’i çojë në burg. Për të gjithë çfarë i kanë bërë këtij vendi me çekiçin. Kjo do të jetë kthesa përfundimtare. Koka e korrupsionit në Shqipëri nuk janë politikanët, edhe pse kanë qënë pjesë. Koka janë korporata e tyre që ka garantuar pandëshkueshmëri në sistem”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...