E hënë, 23 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

S’do ju shkojë ndër mend sa baktere qarkullojnë kur lani tualetin. Ja çfarë masash duhen marrë

Më të lexuarat

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Videoja po thyen rrjetin/ Sherr te “Aventurierët”, plas grushti

“Aventurierët” në episodin e fundit kanë dhuruar emocione, adrenalinë, e po kështu edhe skena dhune. "Aventurierët" vendosën që Festën e Birrës ta festonin në...

Ndonëse mund të tregoni një kujdes të shtuar ndaj tualetit, asnjëherë nuk është e tepërt që të ruheni nga bakteret. Ekspertët e shëndetit publik janë të mendimit se tualeti është vendi me përqëndrimin më të lartë të baktereve.

Sipas Philip Tierno, një mikrobiolog në Universitetin e Nju Jorkut thotë se sa herë që shpëlahet tualeti, bakteret spërkaten në ajër dhe “ngjiten” pas çdo objekti deri në 4.5 metra.

Bakteret dhe mikroorganizmat e fekaleve të mbetura në WC mund të kërcejnë në ajër dhe të mbijetojnë në sipërfaqe të ndryshme, madje edhe tek furça e dhëmbëve për katër deri në gjashtë orë.

Ndaj, duhet të jeni më vigjilentë dhe ta pastroni duke vendosur dorashka, dhe mbi të gjitha duke i larguar furçat e dhëmbëve që i mbani afër pasqyrës. Studimet e shumta që janë kryer në këtë drejtim, kanë dëshmuar se një pakujdesi e vetme mund të rrisë rrezikun e infektimit nga këto baktere. Mënyra më e lehtë për të frenuar përhapjen e këtyre mikroorganizmave, është të ulni kapakun e WC kur shtypni sifonin.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po shkojmë drejt katastrofës”, ish-ministri i Shëndetësisë nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, ka deklaruar në shenjë këmbane alarmi se situata me koronavitusin në vend po shkon drejt katastrofës. Në një intervistë...

“Më latë beqare”, aktorja “ndalon” fëmijët ta thërrasin mami (FOTO)

Aktorja e mirënjohur Arjola Demiri, ka rrëfyer më herët se është e ndarë nga bashkëshorti, me të cilin kanë tre fëmijë. Ndonëse është ndarë...

Ajo që s’ka kuptuar Lulzim Basha e të vetët

Nga: Mustafa Nano Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë, me ton zemërak, se numri i viktimave të COVID-it është më i madh sesa ai që...

Vaksina e Oksfordit tregon 70 për qind mbrojtje ndaj koronavirusit

Vaksina për koronavirus, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, parandalon shfaqjen e simptomave të këtij virusi te njerëzit për 70 për qind, kanë treguar...

Urdhri i ri për shqiptarët, Mali i Zi kufizon lëvizjen

Mali i Zi ka kufizuar lëvizjen, ndërsa ka dhënë njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët. Për shkak të rritjes së numrit të lartë të rasteve...