E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e pushtetit, ndikimit dhe pasurisë, zotërohet nga rreth 2.000 prej tyre.

Këta të fundit, vlerësohet se zotërojnë një pasuri të përbashkët prej 1.5 trilionë dollarësh. Më i pasuri është sigurisht Mbreti Salman me 100 miliardë dollarë.

Pas tij, nga fuqia dhe ndikimi vjen djali i tij Muhamad bin Salman, që është përcaktuar zyrtarisht si pasardhësi i kurorës. Të ardhurat kryesore, vijnë kryesisht nga nafta.

Por familja po investon kudo nëpër botë, për të pasur burime të tjera. Marrëdhëniet brenda familjes janë vazhdimisht të tensionuara. Intrigat dhe komplotet janë të shpeshta, por edhe shtypja e tyre është e ashpër.

Në nëntorin e vitit 2017, Princi i Kurorës mbajti nën arrest për mbi 3 muaj në një hotel luksoz dhjetëra pjesëtarë të familjes, por edhe sheikë të tjerë, me akuzën e korrupsionit. Pati raporte edhe për tortura, por ato u hodhën poshtë nga autoritetet.

                                      TIRANA TODAY

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...