E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Sanksionet amerikane, Escobar del sot me mesazhe të fuqishme

Teksa Uashingtoni zyrtar ka intensifikuar luftën kundër krimit të organizuar dhe të korruptuarve në Ballkan, sot në Tiranë pritet të mbërrijë edhe Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar.

Escobar do të zhvillojë takime me kryeministrin Edi Rama, Ministren e Jashtme, Olta Xhaçka, kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, si dhe udhëheqës të tjerë shqiptarë. Zyrtari amerikan do të takohet fillimisht rreth orës 11:00 me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Më pas, rreth orës 15:00, do të ketë një takim me Ministren e Jashtme, Olta Xhaçka, ndërsa në orën 17:00, do të zhvillojë edhe një takim me kryeministrin Edi Rama, pa praninë e mediave.

Fakti që diplomati Escobar do të takojë të parin kryedemokratin Basha, është edhe një mbështetje e hapur që amerikanët i japin kreut të PD-së, duke i dhënë kështu “shuplakën” e radhës Berishës. Kjo do të thotë se vizita e Escobar, dy ditë para Kuvendit të Berishës, është një mesazh i fortë për këtë të fundit. Po ashtu, mësohet se i dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të lëshojë edhe një sërë mesazhesh dhe paralajmërimesh të forta për të korruptuarit, pasi sot është edhe Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit.

Vizita e tij vjen dy ditë para Kuvendit të thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha, pas shpalljes “non grata” nga SHBA dhe pas pezullimit nga grupi parlamentar i PD-së nga kryedemokrati Basha.

“Më 9 dhjetor, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike dhe i Dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar do të zhvillojë vizitën e tij të parë në Shqipëri, me qëllimin për të thelluar miqësinë tonë të ngushtë, e mbështetur në vlerat e përbashkëta demokratike.

Lexo edhe :   As Basha, as Berisha

Escobar do të takohet me kryeministrin Rama, Ministren e Jashtme Xhaçka, kryetarin e Partisë Demokratike Basha dhe udhëheqës të tjerë për të rikonfirmuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për demokracinë e Shqipërisë, integrimin në BE, bashkëpunim më të fortë në mbrojtje dhe mundësi për tregti e investime.

Lexo edhe :   Zgjedhjet e 6 Marsit, beteja për bazën në PD

Ashtu siç shkruhet në Urdhrat Ekzekutivë të Presidentit Biden, Escobar do të diskutojë gjithashtu edhe mbi vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara për të luftuar korrupsionin, pandëshkueshmërinë dhe përpjekjet për të minuar demokracinë në Ballkanin Perëndimor”, thuhet në mesazhin e Ambasadës Amerikane.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...