E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Samiti G7/ Kina me tone të forta ndaj superfuqive botërore. “Shpifin mbi Kinën”

Londër / Pekin (dpa) – Kina ka akuzuar vendet kryesore të industrializuara të Grupit të Shtatëve (G7) për “ndërhyrje në punët e brendshme” pas samitit të Gjirit Carbis në Angli.

Një zëdhënës i ambasadës kineze në Londër tha të hënën se komunikata përfundimtare e udhëheqësve përmbante “fakte të shtrembëruara” rreth Xinjiang, Hong Kongut dhe Tajvanit duke “shpifur mbi Kinën”.

Ai “ekspozoi më tej qëllimet e mbrapshta të Shteteve të Bashkuara dhe disa vendeve të tjera”, tha zëdhënësi.

Në deklaratën përfundimtare, vendet e G7 – Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Gjermania, Kanada, Franca, Italia dhe Japonia – ishin më kritike se kurrë ndaj Kinës.

Grupi dëshiron të marrë masa kundër praktikave të padrejta tregtare, shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe dorës së rëndë të Pekinit në ish koloninë britanike të Hong Kongut.

Ambasada tha se G7 duhet të përballet me realitetin se Hong Kong u kthye në Kinë 24 vjet më parë.

“Ky samit i tregoi botës se po përfshihet në ‘qarqe të vegjël’ dhe politika në grupe, politika të pushtetit dhe duke krijuar artificialisht konfrontim dhe ndarje,” tha zëdhënësi i takimit.

Kjo vjen në një kohë kur bashkëpunimi mbi pandeminë, krizën ekonomike dhe ndryshimin e klimës është i nevojshëm.

Disa nga udhëheqësit e G7 do të udhëtojnë në Bruksel të hënën për një samit të NATO-s, ku për herë të parë duhet t’i bëhen thirrje të qarta Kinës për të ndryshuar disa nga politikat e saj.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka premtuar të marrë një qëndrim më të fortë kundër Kinës, të cilën ai e sheh në anën tjetër të një beteje ideologjish midis demokracisë dhe autokracisë.

Lexo edhe :   Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Pekini argumenton se politikat e tij mbi popullatën ujgure në rajonin veriperëndimor të Xinjiang nuk janë çështje e të drejtave të njeriut, por luftimi i dhunës, separatizmit dhe ekstremizmit.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe shtete të tjera kanë vendosur sanksione ndaj Kinës për situatën e të drejtave të njeriut në rajonin Ujgur, të cilave Pekini i është përgjigjur me masa ndëshkuese kundër politikanëve dhe organizatave perëndimore.

Lexo edhe :   Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Në thirrjen e G7 për një zgjidhje paqësore të tensioneve me Tajvanin, zëdhënësi tha se ishulli është një “pjesë e pandashme” e Kinës. Shtetet e tjera duhet t’i përmbahen parimit të Pekinit “Një Kinë” dhe të ndalojnë nxitjen e forcave të pavarësisë në Tajvan.

Zëdhënësi i ambasadës gjithashtu hodhi poshtë pretendimet për praktika të padrejta tregtare. Përkundrazi, ajo akuzoi Shtetet e Bashkuara për ngacmimin e kompanive kineze nën maskën e sigurisë kombëtare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bashkia merr pronësinë e Teatrit/ Budina: Meta dhe Basha të mos heshtin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka protestuar ndaj vendimit të qeverisë për t’i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Regjisori...

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...