E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Sa kohë ju është dashur 11 njerëzve më të pasur në botë që të bëhen miliarderë

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Disa sipërmarrës ëndërrojnë biznese që i bëjnë ata miliarderë praktikisht brenda natës, ndërsa të tjerët punojnë për dekada për t’u bashkuar në ‘klubin me tre presje’.

Duhen mesatarisht 21 vjet për të bërë miliardën e parë, sipas një analize të Listës së Miliarderëve të Forbes 2020 nga firma britanike e basteve sportive OLBG. Disa, si Drejtori i Përgjithshëm i Facebook Mark Zuckerberg, e kanë arritur atë shumë më shpejt ndërsa të tjerët, siç është miliarderi i Zara Amancio Ortega, ju është dashur më shumë kohë për të mbledhur pasuritë e tyre masive.

Askush në Listën e Miliarderëve të vitit 2020 nuk u fut në klubin me tre presje më shpejt sesa themeluesi i eBay, Pierre Omidyar, i cili bëri një miliard dollarë në vetëm tre vjet pasi themeloi shtëpinë e ankandeve në internet. Ja sa kohë ju deshën disa prej njerëzve më të pasur në botë për të bërë miliardat e tyre të para:

  1. Carlos Slim mund të jetë njeriu më i pasur në Meksikë, por iu desh 30 vjet që të bëhej miliarder.

Vlera aktuale neto: 53.2 miliardë dollarë (i atribuohet Slim dhe familjes së tij)

Burimi i pasurisë: Gjigandi i telekomunikacionit America Movil

Slim, 80 vjeç, dhe disa prej anëtarëve të familjes së tij kontrollojnë kompaninë më të madhe telekomunikuese të Amerikës Latine sipas Forbes. Ai gjithashtu ka investuar në ndërtim, mallra të konsumit dhe firma të pasurive të patundshme në Meksikë, përveç mbajtjes së aksioneve në The New York Times.

  1. U deshën 26 vjet që manjati i modës spanjolle Amancio Ortega ti bashkohej klubit me tre presje.

Vlera aktuale neto: 63.3 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Zara, Inditex

Spanjolli 84-vjeçar filloi karrierën e tij në prodhimin e tekstileve, por vazhdoi në fushën e shitjes me pakicë nëpërmjetë kompanisë Zara të cilën e themeloi bashkë me gruan e tij të ndjerë Rosalia Mera në 1975, raportoi më parë Business Insider.

  1. Filozofia konservatore e investimeve të Warren Buffett mund të ketë bërë para të mëdha, por ajo ishte duke shkuar ngadalë. U desh 23 vjet që Buffett të bëhej miliarder.

Vlera aktuale neto: 72.5 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Konglomerati Berkshire Hathaëay

Investitori Warren Buffett e bëri pasuri të tij në drejtimin e konglomeratit Berkshire Hathaway. Kompania zotëron prodhuesin e ushqimit të shpejtë, Dairy Queen dhe siguruesin Geico.

  1. Miliarderi i modës, Bernard Arnault, ju deshën 13 vjet për t’u bërë miliarder.

Vlera aktuale neto: 112.1 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Pronari i Louis Vuitton LVMH

Biznesmeni francez Bernard Arnault, 71 vjeç, është personi më i pasur në industrinë e modës, raportoi më parë Business Insider. Sidoqoftë, pandemia përmbysi përkohësisht fatin e CEO të konglomeratit luksoz, duke dërguar çmimin e aksionit të LVMH dhe vlerën neto të Arnault në një rënie të lirë.

7 dhe 6. U deshën 12 vjet që Steve Ballmer dhe Bill Gates të Microsoft të bëheshin miliarderë pasi Gates themeloi gjigantin e softuerit.

Vlerat aktuale neto: 113.6 miliardë dollarë (Gates), 72.1 miliardë dollarë (Ballmer)

Burimi i pasurisë: Microsoft

Bill Gates, 64 vjeç, themeloi gjigantin e softuerit Microsoft me mikun e tij të shkollës së mesme Paul Allen në 1975, raportoi më parë Business Insider. Kompania e bëri Gates një miliarder në vitin 1986, një vit pasi u publikua, sipas CNBC.

Ballmer u bë një nga punonjësit e parë të Microsoft pasi doli nga Shkolla e Biznesit Stanford në 1980, njoftoi Forbes. Pjesa më e madhe e aksioneve të Ballmerit në Microsoft gjithashtu e bënë atë një miliarder. Ai kaloi 14 vjet si Drejtori i Përgjithshëm i Microsoft pasi Gates u tërhoq nga posti i lartë, dhe tani zotëron Los Angeles Clippers.

  1. Larry Ellison u bë miliarder nëntë vjet pasi themeloi Oracle.

Vlera aktuale neto: 72.4 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Oracle

Larry Ellison, tani 75 vjeç, firmën e softuerit Oracle për të prodhuar dhe shitur bazat e të dhënave të menaxhimit të marrëdhënieve me klientët. Një braktisje dy herë e kolegjit, Ellison tani njihet më mirë si një playboy dhe titan ndërkombëtar.

4 dhe 3. U deshën 6 vjet që bashkëpunëtorët e Google Sergey Brin dhe Larry Page të bëhen miliarderë.

Vlerat aktuale neto: 67.5 miliardë dollarë (Brin), 69.3 miliardë dollarë (Page)

Burimi i pasurisë: Google

Larry Page dhe Sergey Brin bashkë-themeluan Google në 1998 ndërsa punuan drejt doktoratës së tyre në Stanford. Dyshja vazhdoi të kalojë dekada pranë Alfabetit e cila është kompania mëmë e Google – me Page si CEO dhe Brin si president përpara se të tërhiqeshin në dhjetor 2019.

  1. Jo vetëm që Jeff Bezos vlen më shumë se çdo personi tjetër në histori, ai gjithashtu gati sa theu rekordin për t’u bërë miliarder më i shpejtë. Ju deshën vetëm pesë vjet.

Vlera aktuale neto: 183,1 miliard dollarë

Burimi i pasurisë: Amazon

Jeff Bezos, 56 vjeç, la punën e tij në një fond të mbrojtjes së qytetit të Nju Jorkut për të shitur libra në internet në 1994. Kjo kompani, e quajtur Amazon, u bë shitësi më i madh në botë dhe e bëri CEO-në njeriun më të pasur në këtë proces.

 

  1. Mark Zuckerberg mund të mos ishte diplomuar në Harvard katër vjet pas regjistrimit, por ai u bë miliarder brenda kësaj kohe.

Vlera aktuale neto: 87.9 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Facebook

Mark Zuckerberg, 35 vjeç, themeloi rrjetin social në dhomën e tij të fjetjes në Harvard. 15% e aksioneve të Zuckerberg në kompani e bënë atë personin e shtatë më të pasur në planet sipas Forbes, por miliarderi ka thënë që ai dhe gruaja Dr. Priscilla Chan planifikojnë të dhurojnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre. /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...