E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Sa e ka dëmtuar koronavirusi industrinë e filmit

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Koronavirusi është duke pasur një efekt shkatërrues në biznesin e filmit, pasi zyrat botërore po përballen me humbjen e miliarda dollarëve dhe ndalesat e xhirimeve kanë lënë mijëra njerëz të një industrie kryesisht të pavarur, pa punë.

Edhe datat e publikimit të filmave janë prekur. Filmi i fundit i Bond – No Time to Die – u shty deri në fund të këtij viti, ndërsa xhirimet e filmit Mulan janë shtyrë për në korrik.

Por disa studio kanë gjetur një zgjidhje tjetër: ‘Trolls 2- World Tour’u vendos në platforma digjitale me qira në fillim të këtij muaji, dhe fitoi gati 100 milion dollarë në tre javët e para – një shifër më e lartë se ajo që arriti filmi origjinal ‘Trolls’, sipas The Wall Street Journal.

Distanca sociale dhe kinemaja

Oliver Meek, drejtori ekzekutiv i Kinemasë Rio në Londër, tha që po përgatitej për një rihapje me distancim shoqëror.

Shtëpia e pavarur e fotografive në Dalston, ku ekrani kryesor mban 400 vende në një auditor të viteve 1930, ka planifikuar disa skenarë të ndryshëm për jetën pas izolimit.

‘Ne po shohim mënyra për të shpërndarë karriget, në mënyrë që të gjithë të jenë dy metra larg,’- tha Meek

Ai shtoi: ‘Kjo mund të nënkuptojë që ne duhet të akomodojmë njerëzit që hyjnë brenda, gjë që i mban ata më gjatë në rradhë. ‘Atëherë do të na duhet të lejojmë më shumë kohë midis filmave. Ne duam që njerëzit të ndjehen të sigurt, kështu që ne shpresojmë se qeveria do të nxjerrë disa këshilla të hollësishme për kinematë.’

Lexo edhe :   Britania miraton vaksinën Pfizer, futet në përdorim javën e ardhshme

Askush nuk po xhiron për momentin

Vlerësohet se gati 200,000 njerëz do të humbasin punët e tyre për shkak të pandemisë – një efekt që mund të zgjatet teksa bëhen ndryshime në industri. ‘Problemi i madh është se askush nuk po xhiron asgjë për momentin,’- tha Larmour. ‘Unë mendoj se disa po nisin xhirimet përsëri në Suedi dhe Danimarkë, por askush nuk po punon në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe pjesën më të madhe të Europës kontinentale.

Lexo edhe :   Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

Xhirimet nuk do të jenë të njëjta

Larmour pohon se me procesin e xhirimit dhe prodhimit; industria e filmave në tërësi do të duhet të ndryshojë pas koronavirusit.

Ai mendon se xhirimet ‘nuk do të jenë të njëjta’ për shkak të distancës sociale, teksa editimi mund kryhet në të ardhmen nga shtëpia dhe punëtorëve mund t’i kërkohet të vendosin maska dhe të bëjnë testet e COVID-19, çdo mëngjes, kur arrijnë në set.

Për sa i përket kufizimeve, do të ketë më shumë njerëz mjekësorë në staf, më shumë kufizime në përcaktimin e asaj që mund të vishni dhe si bashkëveproni me aktorët. Nëse një aktor sëmuret, i gjithë prodhimi do të jetë në telashe. /Opinion

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...