E hënë, 26 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Rusinë dhe këta sllavët ortodoksë, pse i tremb termi Shqipëri e Madhe?

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Nga Spartak Ngjela

Pse shqetësohet Rusia për bashkëpunimin e dy shtetve shqiptarë të pavarur në Ballkanin Perëndimor?

Si mund të ndalohen dy shtete të pavarur që të krijojnë marrëdhënie të ngushta reciproke?

Po, këta sllavët ortodoksë, pse i tremb termi Shqipëri e Madhe?

Ministri i jashtëm rus tha sot: Shqipëria e Madhe do të destabilizonte Ballkanin Perëndimor.

Pse?

l.

Zotërinj të Rusisë Perandorake, mos i ngatërroni çështjet, sepse ka vetëm Shqipëri Etnike.

Pse, rusët do ta ndalojnë rivlerësimin real të historisë së Shqipërisë, e cila është dashur të zhdukej nga sllavët, që nga Beogradi e deri në Moske?

Zotërinj, ka ikur ajo kohë.

Pastaj, pse sllavët katolikë të Ballkanit  nuk e pranojnë këtë politikë shpifëse të Beogradit dhe Moskës?

E pra, pse?

Sepse Vatikani e di shumë mirë cilët kanë qenë ilirët, arbnorët dhe shqiptarët, në vijën e drejtë historike të tyre. Në arkivat e Vatikanit është e dokumentar e gjithë historia heroike e Shqipërisë Etnike. E di Moska politike dhe Beogradi politik që Papa më i madh i katolicizmit në Vatikan është shqiptari Klemendi i XI ALBANI? Me origjinë nga Kelmendi i Malësisë së Madhe.

E pra, nuk keni shpresë më në Perëndim kundër historisë së Shqipërisë, kot lëpiheni me dekadencën e mendimit tuaj primitiv.

ll.

Po politika amerikane si e sheh çështjen shqiptare në Ballkanin Perëndimor?

Po politika gjermane, si e sheh çështjen shqiptare në Ballksnin Perëndimor?    Këta e shohin njëlloj si shqiprarët, dhe ashtu siç është edhe e vërteta e historisë së Shqipërisë.

Po pse çirret Beogradi përditë për shkatërrimin e Kosovës.

Janë në hallin e pushtuesit, që ndërkohë i ka rënë forca. Kjo është arsyeja. Por kjo arsye mund ta çojë Serbinë në fundin e vet, edhe pse bën stërvitje fantazmash, me  një ushtri pa asnjë forcë mësymëse.

Lexo edhe :   Shqipëria do shpëtojë nga ujqërit e ushqyer nga Beogradi, Athina e Moska
Lexo edhe :   Shqipëria do shpëtojë nga ujqërit e ushqyer nga Beogradi, Athina e Moska

Pse, tre njerëz pa fare vlerë në intelekt si Vuçiç, Daçiç dhe Vulin do të mundin politilln amerikane dhe politikën gjermane në Ballkanin Petëndimor?

Po Rusia?

Ajo flet kot, për ndonjë favor që i kërkon Beogradit, se vetë nuk ka më asnjë forcë as në Ballkan e as në Shqipëri. Edhe pse ajo në Shqipëri e në Kosovë paguan media dhe politikanë. Por shpenzohet kot. Asgjë nuk i bëjnë dot çështjes shqiptare në zhvillimin e saj etnik  as Rusia, e as Serbia..

Vuçi le ta mësojë, nëse nuk e di: historia e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare të fuqive të mëdha është kthyer te politika e Austro-Hungarisë në fillim të Shekullit të XX-të. Madje edhe ajo e superfuqisë unike botërore, është në aleancë të fortë me të dy shtetet shqiptarë në Ballkan.

Atëherë, si do të vijë destabilizimi që pretendon ministri rus? Nga ushtria serbe, si ajo e Milosheviçit?!!

Si nuk u bënë dot ndonjëherë në histori një shtet racional keta rusët!

Le më pastaj Beogradi. Turp.

Serbia siç duket po kërkon të shkojë te kufijtë mesjetare të principetës serbe mu rrotull Beogradit.

Ne shqiptarët, në favor do ta kemi…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nënkryetari i Vetëvendosjes: Shumë shpejt, Vjosa Osmani presidente e Kosovës

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, komentoi se si do jetë Kosova pas Hashim Thaçit, për të cilin flitet se do i konfirmohet aktakuza...

Topalli me parti të re? Nishani: Do doja të jepte kontribut në PD

Partia Demokratike ka marrë jo pak goditje nga brenda gjatë viteve të fundit, ku shumë figura të rëndësishme janë larguar, duke krijuar edhe fraksione...

Vetëvritet e reja në Tiranë, procedohen 4 persona

Një 33-vjeçare është vetëvrarë me armë zjarri në zonën e Shkozës në Tiranës. E reja e identifikuar si Marsilda Hysa ka qenë në gjendje të...

Do luajë ndaj Barcelonës në Champions? Ja çfarë ka bërë Ronaldo

Kristiano Ronaldo postoi  një foto në “Instagram” ku festonte: “Siiiii”. Për juventinët u duk sikur portugezi kishte marrë përgjigjen e tamponit negativ, pas infektimit me...

Paqartësi për vaksinën e Coronës

Vaksinë për Coronën që këtë vit? Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn e uli euforinë. Edhe nëse ka një vaksinë në fillim të vitit...