E diel, 23 Janar, 2022
0.5 C
Tirana

Rusia zgjat sanksionet ekonomike, Shqipëria nuk mund të eksportojë deri në 2019

Presidenti rus, Vladimir Putin, firmosi dekretin për rinovimin e masave ekonomike speciale që garantojnë sigurinë e Federatës Ruse.

Ky dekret, përkthehet në shtyrjen e sanksioneve ruse për produktet agro-bujqësore ndaj disa vendeve, mes të cilave edhe Shqipëria, deri më 31 dhjetor të vitit të ardhshëm.

Veç Shqipërisë, vendet e tjera ndaj të cilave Rusia ka vendosur të shtyjë sanksionet janë edhe Bashkimi Europian, shtetet e bashkuara, Australia, Zelanda e Re, Norvegjia, Ukranina, Lichteschteini, Mali i Zi dhe Islanda.

Gjithçka nisi në Mars të vitit 2014, kur Rusia i`u përgjigj sanksioneve ndërkombëtare po me sanksione.

Në Gusht të vitit 2015 ndërkohë, informo “scan”, Rusia shtoi në listë edhe 5 shtete të tjera, mes të cilave edhe Shqipëria. Që prej gushtit të vitit 2015, lista e produkteve nën sanksion është përditësuar plot 6 herë.

Fillimisht dekreti ndalonte importin e frutave dhe perimeve, mishit, sallameve, peshkut, produkteve të tjera të detit dhe nënprodukteteve të qumështit.

Me kalimin e kohës, nga lista u hoqën disa produkte të mishit, ushqimet për fëmijë dhe disa produkte deti.

Në Shtator të vitit të kaluar ndërkohë, në listën e produkteve të cilat nuk mund të eksportohen në Rusi nga këto vende, u shtua edhe kripa.

Bashkimi Evropian ndërkohë, i është përgjigjur menjëherë këtij vendimi të Vladimir Putin duke vendosur 70 milionë euro në dispozicion për fermerët e 12 vendeve të unionit.

Këto para do të shkojnë për të mbuluar humbjet e tyre si pasojë e sanksioneve.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...