E diel, 25 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Rusia, Irani dhe Kina do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta detare

Stërvitjet e përbashkëta do të mbahen në Oqeanin Indian dhe Gjirin e Omanit nga 27 dhjetori deri më 30 dhjetor, kanë njoftuar zyrtarët në Pekin dhe Teheran.

Kina do të dërgojë raketën e saj për shkatërrim të udhëzuar, ka thënë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Wu Qian.

Ai nuk ka dhënë detaje se cilat anije apo për numrin e personelit që do të marrë pjesë në këtë organizim.

Në Teheran, zëdhënësi i forcave speciale të armatosura, Aboldazl Shekarchi ka thënë se stërvitjet do të “stabilizojnë sigurinë” në rajon.

Ai ka thënë se qëllimi i stërvitjeve është që të fuqizohet “siguria e tregtisë ndërkombëtare në rajon” dhe “luftimi i terrorizmit”.

Këto stërvitje do të zhvillohen në kohën e tensioneve në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit.

Uashingtoni ka propozuar krijimin e një misioni detar të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Gjirin Persik, pas një grupi sulmesh në ujërat e këtij Gjiri, për të cilat SHBA-ja dhe aleatët e saj fajësojnë Iranin.

Teherani në anën tjetër mohon akuzat.

Marrëdhëniet janë përkeqësuar prej kur presidenti amerikan, Donald Trump është tërhequr një vit më parë nga marrëveshja bërthamore, që Teherani ka nënshkruar me fuqitë botërore më 2015.

Pas këtij vendimi, SHBA-ja ka kthyer të gjitha sanksionet ndaj këtij shteti, duke i dëmtuar rëndë Iranit sektorin bankar dhe atë të naftës./ REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...