E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Rusia do pushtojë Ukrainën? Shërbimet sekrete në alarm, 90 mijë trupa në kufi

Shërbimet sekrete perëndimore mendojnë se ka një probabilitet të lartë, që Rusia të pushtojë Ukrainën, pasi Moska grumbulloi më shumë se 90 mijë trupa në kufirin e saj. Ekspertja Hanna Maliar tha për mediat se ndërsa interpretimet e inteligjencës perëndimore “kanë nevojë për diskutim të mëtejshëm”, ata nënvizuan “probabilitetin e lartë të përshkallëzimit të situatës”.

Kur u pyet nëse rreziku i një agresioni ushtarak rus ishte më i madh se gjatë viteve të mëparshme, ajo përmendi: “Informacioni i shërbimeve tona të inteligjencës ushtarake, përkon me informacionin e vendeve partnere për probabilitetin e lartë të destabilizimit të situatës në Ukrainë këtë dimër”.

Maliar shtoi se përfundimet e aleatëve janë “bazuar jo vetëm në informacionin për numrin e trupave ruse përgjatë kufirit ukrainas”, duke sugjeruar se Uashingtoni kishte inteligjencë shtesë për qëllimet e shefit rus, Vladimir Putin.

SHBA informoi aleatët javën e fundit për inteligjencën që tregon se Moska po përgatitej për një pushtim të mundshëm të Ukrainës. Presidenti rus e ka hedhur poshtë këtë hipotezë, dhe ka akuzuar NATO-n për ndezjen e tensioneve brenda zonës me rutinat e saj personale të stërvitjeve të paplanifikuara.

Ngritja e trupave ruse ka ndodhur pranë zonës separatiste të Donbasit, në lindje të Ukrainës, vendi ku dy enklavat e mbështetura nga Moska kanë zhvilluar një betejë me Kievin që nga viti 2014, përveç në zona të ndryshme në veri-lindje të Ukrainës dhe në aneksimin e saj.

Kievi vlerëson se Rusia ka dislokuar deri në 114.000 forca në veri, lindje dhe jug të Ukrainës – së bashku me rreth 92.000 trupa në tokë, dhe pjesën e mbetur në forcat ushtarake ajrore dhe detare, tha Kyrylo Budanov, shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, FT.

Uashingtonit i mbetet veçse të shkruajë një pamje të synimeve të Putinit, me rritjen e trupave, kryesisht bazuar në vlerësimet e ndryshme të rrezikut rus për Ukrainën, përmendën individët e informuar mbi diskutimet.

Putin udhëzoi televizionin shtetëror në fundjavë, se Moska ishte përfshirë në stërvitjet e paparalajmëruara të NATO-s brenda Detit të Zi që përfshinin një “grup të fuqishëm detar” dhe avionë që mbanin armë bërthamore strategjike, të cilat ai përmendi se ofronin një “sfidë serioze” për Rusinë.

Putin përmendi se e kishte paralajmëruar Ministrinë e tij të Mbrojtjes, që të mos kryente stërvitjet e saj personale të paplanifikuara brenda zonës, dhe e kufizoi atë në avionët dhe anijet shoqëruese të NATO-s si rezultat i ;”nuk ka nevojë të përkeqësohet më tej situata”.

“Keni përshtypjen se ata thjesht nuk do të na lënë të ulemi. Epo, le ta dinë që ne nuk po e lëmë rojen tonë të ulet”, tha ai.

Budanov i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, përmendi se forcat ruse “lanë demonstrativisht tanket, automjetet luftarake dhe sistemet e tyre të avionëve pranë kufirit tonë”, pas rutinave të stërvitjeve të përbashkëta ushtarake në shkallë të gjerë me Bjellorusinë në shtator.

“Kjo mund të shihet si përgatitje për një pushtim në shkallë të gjerë, dhe si një përpjekje për presion psikologjik”, tha ai.

Megjithëse Rusia e ka mohuar në çdo kohë përfshirjen e saj në betejë. Ushtria e Moskës ndërhyri për të ndihmuar separatistët ukrainas me trupa, logjistikë dhe mjete, në të gjithë seksionin e gjallë të betejës dhe vazhdon të drejtojë forcat separatiste, në përgjigje të vendndodhjeve ndërkombëtare të SHBA dhe BE. .

Bisedimet për përfundimin e betejës nën një plan paqeje të vitit 2015 në Minsk, i arritur me ndërmjetësimin francez dhe gjerman, kanë ngecur kryesisht për shkak të refuzimit të Rusisë, për t’i kthyer Ukrainës menaxhimin e kufirit të saj dhe ngurrimin e Kievit për t’u ofruar fraksioneve separatiste autonomi në strukturën e saj.

Ministria e Jashtme e Francës përmendi këtë javë se Rusia kishte refuzuar të ketë një asamble në nivel ministror me Ukrainën dhe Gjermaninë, për të debatuar kursin e paqes brenda Donbasit. Në intervistën e fundjavës, Putin u ankua gjithashtu për përdorimin e dronëve të prodhuar nga Turqia nga Ukraina – të cilët kanë qenë të rëndësishëm në fitoren e Azerbajxhanit në vitin e fundit në Nagorno-Karabakh – në një përleshje brenda Donb.

Burimi i lajmit: publicnews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...