E martë, 7 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Rusia burgos ish-marinsin amerikan për spiunim

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Një gjykatë në Rusi ka shpallur fajtor për spiunim, ish-pjesëtarin e marinës amerikane, Paul Whelan, akuzë të cilën ai dhe zyrtarët amerikanë e kanë dënuar ashpër.

Një gjykatë në Moskë i ka shqiptuar Whelanit dënimin prej 16 vjetëve burgim, në një proces gjyqësor të mbajtur me dyer të mbyllura, për shkak të të dhënave që përfshijnë materiale të klasifikuara si dhe me qëllim të ruajtjes së distancës, pas shpërthimit të koronavirusit të ri.

Whelan, 50-vjeçar, që ka edhe shtetësi britanike, kanadeze dhe irlandeze, është arrestuar në Moskë, në dhjetor të vitit 2018, derisa në muajin mars të këtij viti ka nisur procesi gjyqësor ndaj tij.

Ai ka mohuar vazhdimisht të gjitha akuzat.

Prokurorët kanë pretenduar se kanë gjetur një disk me informacione të klasifikuara, në pronësi të Whelanit.

Whelan ka thënë se është përfshirë në këtë rast, kur ka marrë një pajisje për ruajtje të informacioneve nga një shok, duke besuar se në të ka foto të pushimeve.

Lexo edhe :   Rusia: Nuk jemi në bisedime me SHBA për pjesëmarrje në G7

Ai ka pretenduar se akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht.

Përveç kësaj, Whelan ka akuzuar rojet e burgut për keqtrajtim.

Whelan ka qenë shef për siguri globale në një kompani amerikane që shet pjesë për makina, në kohën kur është arrestuar.

Ai dhe familjarët e tij insistojnë se ai ka vizituar Rusinë për të marrë pjesë në një dasmë.
Para vendimit, zyrtarët amerikanë i kanë bërë thirrje Moskës që të lirojë Whelanin, pas kritikave ndaj autoriteteve ruse për “trajtim të turpshëm” të tij.

Ambasadori amerikan në Rusi, John Sullivan, ka thënë se gjykimi nuk ka qenë as i drejtë as transparent, dhe se nuk ka të dhëna për ndonjë krim të kryer nga Whelan. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Romeo i shpreh dashurinë Jonidës në emision (FOTO)

Tashmë Jonida Maliqi dhe Romeo Veshaj e kanë bërë lidhjen e tyre më publike. Ndryshe nga sa më herët që jepnin mesazhe të koduara,...

“Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi”, Bolton zbulon çfarë është diskutuar

Ndërsa këtë javë pritet rifillimi i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësinë e Bashkimi Evropian, ish Këshilltari për Siguri...

Shtimi i të infektuarve/ Andi Koraqi: Nuk diskutohet për izolim të vendit

Duke parë numrin në rritje të të infektuarve dhe të vdekurve, frika shtohet për një izolim. Por shefi i Laboratorit të Mikrobiologjisë dhe pjesëtar...

Moti për sot/ Temperatura të larta, por edhe rrebeshe afatshkurtra

Ultësira Perëndimore do të jetë në kushte të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë dominante në pjesën më të madhe të ditës....

Teuta rimerr vendin e tretë

Sherif Kallaku e ka ngjitur edhe njëherë tjetër Teutën në vendin e tretë në klasifikim, pasi ka shënuar golin e fitores ndaj Skënderbeut. Mesfushori 22-vjeçar...