E premte, 23 Korrik, 2021
30.5 C
Tirana

Rusi, zbulohen rastet e para me një tjetër variant të koronavirusit

Varianti Gamma i Covid-19, i zbuluar për herë të parë në Brazil, tashmë është evidentuar edhe në Rusi dhe së shejti pritet të përhapet edhe më gjerë. Agjencia e lajmeve Interfax, raporton se ky variant po bëhet shumë kërcënues.

Rusia është duke u përballur me një rritje te rasteve të reja të koronavirusit dhe për këtë, autoritetet evidentojnë si shkak përhapjen e variantit Delta si dhe ritmin e ulët të vaksinimeve, shkruajnë mediat e huaja.

“Varianti Delta është i përhapur në territorin e Federatës Ruse, si dhe janë zbuluar raste të izoluara të variantit Gamma,” citoi Interfax. Në 24 orët e fundit në Rusi, janë raportuar 24,471 raste të reja Covid-19 dhe 796 vdekje në lidhje me koronavirusin.

Sipas autoriteteve shëndetësore ruse,  variantet Delta dhe Gamma janë cilësuar si shqetësuese pasi ato përhapen më lehtë dhe mund të zvogëlojnë efektin e antitrupave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Përndiqte të renë, i dhunoi të atin”, policia arreston 29-vjeçarin

Një 29-vjeçar është vënë në pranga, pas denoncimit të një 23-vjeçareje e cila është ankuar se është përndjekur dhe dhunuar fizikisht nga ky shtetas,...

Episodi/ Kielini kujton momentin me Del Pieron “aty kuptova ç’është Juventusi”

“Shoku i ekipit që më bëri të kuptoj se çfarë do të thotë Juventus ishte Del Piero. Kur fituam kampionatin në Serie B, ai...

Merkato/ Transferimi i dytë më i shtrenjtë në histori? Guardiola do Harry Kane

Tuttomercato.web Bombë nga Anglia, në lidhje me të ardhmen e Harry Kane. Sipas The Sun, Manchester City ka Harry Kane në shënjestër dhe do t'i...

“Ishte lojë e njerkës”, gazetarja lexon LIVE sms-të e motrës së Eglantina Bucit

Vrasja e Eglantina Bucit është e mbuluar plot mister. Detajet deri diku kontradiktore, sjellin plot enigma lidhur me këtë ngjarje të rëndë. Eglantina Buci...

Tentoi të vriste me hanxhar vëllanë, zbardhet e shkuara e errët e 39-vjeçarit

Blutë e Vlorës prangosën 39-vjeçarin Gazmend Merkaj, pasi kanosi me hanxhar vëllanë e tij. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen “24 Maji”, në...