E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Rusi-Ukrainë/SHBA paralajmëron për operacionin e “flamurit të rremë”

Rusia po planifikon të organizojë akte provokimi, për të krijuar një pretekst për të pushtuar Ukrainën, ka thënë një zyrtar amerikan. Një zëdhënës i Pentagonit tha se operativët rusë po planifikonin një operacion “me flamur të rremë”, për të lejuar Moskën të akuzonte Ukrainën për përgatitjen e një sulmi. Rusia i ka hedhur poshtë pretendimet.

Ai vjen pas një jave bisedimesh SHBA-Rusi, që synojnë zbutjen e tensioneve. Ukraina të premten akuzoi Rusinë se qëndron pas një sulmi kibernetik ndaj dhjetëra faqeve zyrtare të internetit.

Përpara se faqet të dilnin jashtë linje, u shfaq një mesazh që paralajmëronte ukrainasit të “përgatiteshin për më të keqen”. Qasja në shumicën e faqeve, u rivendos brenda disa orësh.

SHBA dhe NATO e dënuan sulmin dhe i kanë ofruar mbështetje Ukrainës. Rusia nuk ka komentuar për hakimin. Rusia dhe Perëndimi flasin gjatë gjithë javës, por rreziku i luftës mbetet.

A po përgatitet Rusia për të pushtuar Ukrainën? Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, u tha gazetarëve të premten se ishin planet e Rusisë.

“Ai ka vendosur paraprakisht një grup operativësh, për të kryer atë që ne e quajmë një operacion me flamur të rremë, një operacion i krijuar për t’u dukur si një sulm ndaj tyre ose njerëzve që flasin rusisht në Ukrainë si një justifikim për të hyrë brenda”, tha ai.

Operativët u trajnuan në luftën urbane dhe duke përdorur eksplozivë për të kryer akte sabotimi kundër rebelëve pro-rusë, thanë zyrtarët amerikanë.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se akte të ngjashme po përgatiteshin kundër trupave ruse të stacionuara në rajonin separatist të Transdnistria të Moldavisë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u përgjigj duke i përshkruar raportet si të pabazuara dhe “të konfirmuara nga asgjë”. Është e pazakontë që SHBA të dalin publikisht me përcaktime të tilla specifike të inteligjencës.

Por administrata e Biden-it ka vendosur qartë që të përpiqet të parandalojë çdo pretendim rus për armiqësi ukrainase, duke ekspozuar një strategji të supozuar sabotimi dhe dezinformimi. Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, tha se SHBA-ja dëshironte që bota të dinte se si mund të ndodhte një pushtim, sepse ky skenar ishte nga i njëjti libër ku rusët përdorën në Krime. Është një lëvizje dramatike pas një jave diplomacie intensive që prodhoi propozime, por pa marrëveshje se si të zgjidhet kriza.

Lexo edhe :   “Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Kirby tha se administrata ende mendon se ka kohë dhe hapësirë ​​për diplomaci. Dhe se nuk beson se Presidenti Vladimir Putin ka marrë një vendim përfundimtar, nëse do të pushtojë më tej Ukrainën. Rusët mohojnë se kanë ndonjë qëllim të tillë. Por SHBA-të nuk po qëndrojnë të heshtura, ndërkohë që presin lëvizjen e radhës të Putinit. Dhe ka kërcënuar sanksione financiare dhe pasoja të tjera nëse ai shtyn më thellë në Ukrainë.

Lexo edhe :   “Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Vërejtjet e zyrtarit amerikan pasojnë një deklaratë të mëparshme të Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan, i cili u tha gazetarëve për inteligjencën se Rusia po krijonte bazat në përpjekje për të sajuar një pretekst për pushtimin e Ukrainës.

Ai tha se ishte i njëjti libër lojërash, që Rusia përdori kur pushtoi Krimenë në 2014. Rusia ka grumbulluar armatim së bashku me dhjetëra mijëra trupa në kufirin me Ukrainën, duke shkaktuar frikën e pushtimit. Zyrtarët amerikanë dhe rusë kanë qenë në bisedime javën e kaluar, në një përpjekje për të ulur tensionet mbi Ukrainën, por pak marrëveshje duket se është arritur. Rusia mohon se po planifikon të pushtojë Ukrainën, por po kërkon garanci kundër zgjerimit të NATO-s drejt lindjes, diçka që vendet perëndimore thonë se nuk janë në gjendje ta japin.

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...