E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Rudina Hajdari paralajmëron ndryshimin e madh në Shqipëri

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Në datën 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike. Protestave që sollën rënien e komunizmit, dhe lindjen e demokracisë.

Deputetja Rudina Hajdari shprehet se ndihet krenare që studenti që ishte në krye të kësaj lëvizje ishte Azem Hajdari, babai i saj. Në 8 dhjetor të 29 viteve më parë, u shënua nga rinia shqiptare, si dita e rrëzimit të diktaturës më të egër në histori.

Ajo nënvizon ndër të tjera se nuk do të ndalet, që idealet e të atit të ndjerë për një Shqipëri të denjë për të qenë pjesë e demokracisë dhe e familjes europiane të bëhen realitet. Në fund ajo e mbyll me mesazhin se si para 29 vitesh, ashtu edhe sot, Shqipëria ka vetëm një rrugë. Atë drejt familjes së madhe europiane.

Statusi

8 Dhjetori i 29 viteve më parë u shënua nga rinia shqiptare, si dita e rrëzimit të diktaturës më të egër në histori.

Të rinjtë e asaj kohe patën në zemër idealet dhe ëndrrën për një të ardhme demokratike dhe europiane dhe pikërisht kjo gjë u dha guximin për të përballuar presionin, kërcënimet dhe rrezikun që vinte nga regjimi diktatorial, që edhe pse në grahmat e fundit, ishte prapë i rrezikshëm.

Ndihem krenare që studenti që ishte në krye të asaj lëvizje historike ishte im atë. Çdo ditë të jetës time do të luftoj që idealet e tij për një Shqipëri të denjë për të qenë pjesë e demokracisë dhe e familjes europiane të bëhen realitet.

Edhe pse pas 29 vitesh në demokraci, shqiptarët vuajnë pasojat e mungesës së theksuar të proceseve demokratike në vend.
Ka ardhur koha që qytetarët shqiptarë të ndihen të përfaqësuar, dhe kjo gjë vjen vetëm nga ndryshimi i sistemit.

Si para 29 vitesh, ashtu edhe sot, Shqipëria ka vetëm një rrugë, atë drejt familjes së madhe europiane!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...