E mërkurë, 30 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Rudina Hajdari: Nuk do i votoj ndryshimet në Kodin Penal

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Kryetarja e Grupit Parlamentar Demokrat, Rudina Hajdari ka folur në lidhje me ndryshimet e bëra në Kodin Penal, për ata që shkelin masat e marra për koronavirusin.

Në një intervistë për Report Tv, Hajdari tha se këto ndryshime nuk mund të zbatohen, teksa i cilëson ato si të nxituara, të panevojshme dhe të pazbatueshme.

Ajo tha se këto ndryshime duhen diskutuar me ekspertë, teksa shton se nuk ka transparencë për çfarë po ndodh.

“Grupi demokrat e ka diskutuar dhe jemi në të njëjtin mendim se ndryshimet në Kodin Penal janë të nxituara, të panevojshme të pajustifikuara dhe të pazbatueshme. Jemi në një situatë goxha të menaxhueshme. Nuk besoj se këto masa janë të nevojshme. Nëse ka vakum të Kodi Penal duhet parë në vijim, duhet diskutuar me ekspertë dhe jo në këtë mënyrë, sepse i gjithë informacioni është centralizuar, nuk ka transparencë se çfarë po ndodh. Ne duhet patjetër që t’ia dalim dhe nëse thirrjet për bashkëpunim janë të sinqerta nuk duhet të mbajë informacionin të centralizuar”, tha ajo.

Rudina Hajdari deklaroi se i ka bërë kërkesë Kuvendit për të shtuar edhe 1 orë në seancën e 16 prilli. Kjo pasi sipas grupit parlamentar demokrat, 2 orë nuk janë të mjaftueshme për të diskutuar 24 çështje.

Lexo edhe :   Ralf Gjoni i zhgënjyer nga Rudina Hajdari/ PD-PS-LSI si 'Game of Thrones', po luftojnë për interesat e tyre

“E kemi parë me vëmendje çështjen e orarit dhe e kemi diskutuar edhe në Konferencën e Kryetarëve, duke qenë se kemi pasur në mendje të kufizojmë kohën dhe mos të qëndrojmë në parlament për një kohë shumë të gjatë. Por mendoj se koha prej 2 orësh është shumë e pakët lidhur me pikat që do të kemi në rendin e ditës për seancën e datës 16 prill, që do të jetë një seancë e jashtëzakonshme. Për ti ardhur në ndihmë deputetëve, për dëshirën që ata kanë që të diskutojnë mbi këto pika dhe ne nuk duhet t’ia kufizojmë fjalën sepse kemi vendosur që të kemi  variantin që u diskutua për të pasur të gjithë deputetët të pranishëm, e për këtë arsye nuk duhet tu kufizojmë as fjalën. Unë i kam bërë një kërkesë kryetarit të Kuvendit që të shtyj këtë kohë që kemi në dispozicion, deri në 3 orë jo dy orë që të kemi më shumë kohë”, deklaroi ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Yuri Kim, “KQZ-ja” amerikane për zgjedhjet shqiptare

Nga: Ervis Iljazaj    Si asnjehërë më parë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë është angazhuar kaq shumë dhe me insistim në procesin zgjedhor në...

Dojna Mema bën lëvizjen e papritur, publikon foton me Erion Veliajn dhe paralajmëron surpriza

Tashmë është bërë publike se moderatorja Dojna Mema se nuk është autore dhe moderatore e "Pop Culture". Së fundmi, ajo ka ngacmuar ndjekësit duke publikuar...

Sherr në Kamëz, plagosen me thikë 3 të mitur

Tre 17-vjeçarë janë plagosur me thikë në Kamëz, pas një konflikti. Mësohet se konflikti ka ndodhur për motive të dobëta jashtë një marketi. Të plagosur kanë...

Gjendet i pajetë 66-vjeçari në Durrës

Një 66-vjecar është gjetur i vdekur në rrugë nga banorët e zonës Arapaj në Durrës. Viktima është shtetasi me iniciale V.Dh., banues në lagjen nr....

”Betonizuan Tiranën”, Demalia: Largimi i Ramës nevojë urgjente, Veliaj i kapur nga paratë e krimit

Qeveria ka vendosur që të kalojë në pronësi të një kompanie private 1,470 metra katror tokë të Gardës së Republikës, pranë Parkut të Liqenit...