E hënë, 3 Gusht, 2020
20 C
Tirana

Rudina Hajdari flet për kërcënimet: Ndihem më e qetë

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Deputetja Rudina Hajdari në emisionin “Kjo javë” në “News24” foli mbrëmjen e sotme për kërcënimet e marra.

Ajo theksoi se aktualisht ndihet më e qetë.

“Ndihem më e qetë, por nga ana tjetër mendoj se ishte e rëndësishme që Kuvendi të ishte në dijeni për këto kërcënime që erdhën, edhe është në të mirën e të gjithëve si edhe të deputetëve të tjerë që ne të kemi masa më të sigurta në zyrat e Kuvendit të Shqipërisë”, tha Hajdari.

Pjesë të shkëputura nga intervista:

Kishit kohë që e mbanit këtë lajm?

Besoj se tensionet ndonjëherë edhe ngrihen, situata është pak e pazakontë dhe kuptohet që ne duhet të jemi sa më të sigurt edhe mos të kemi përballje fizike me të tjerë edhe mendoj se ishte një gjë që duhej bërë edhe për të ardhmen.

Ne nuk e parashikojmë dot se çfarë duhet të ndodhë, por nga ana tjetër duhet të bëjmë çfarë është e mundur për të siguruar zyrat e Kuvendit, për të mirën e të gjithëve jo vetëm për të mirën time.

Ju keni dhënë një mesazh edhe për të tjerët, pse mendoni se situata do të shkonte në një përballje fizike?

Ne shqiptarët njihemi pak për gjaknxehtësi, po uroj që kjo mos të ndodhte, sidomos kur jemi në një moment që nuk duhet t’i kemi këto lloj përballjesh me njëri-tjetrin, por gjithsesi është një situatë që kaloi dhe uroj që të mos kemi të tilla kërcënimesh në të ardhmen.

Ju keni një mbrojtje, dua ta theksoj ju nuk dëshironi ta ndani shumë me median, por për të folur vetëm paksa në sipërfaqe, ishin këto kërcënime të vazhdueshme që ju e patë të arsyeshme që patjetër duhet të bënit diçka?

Lexo edhe :   Pritej rikthimi i saj, Topalli ngelet jashtë listës së PD-së në Shkodër
Lexo edhe :   Pritej rikthimi i saj, Topalli ngelet jashtë listës së PD-së në Shkodër

Mendoj se ishte një masë sigurie për të mirën e të gjithëve, mendoj se është një shqetësim që mund të mirëkuptohet edhe nga publiku nuk mendoj se ka asgjë më tepër se kaq.

Ishte e domosdoshme mbrojtja për ju?

Për të gjithë zyrat e Kuvendit, mbrojtja është e domosdoshme, sidomos në këto situata.

Si ndiheni tani që jeni e survejuar gjatë gjithë kohës?

Nuk jam e survejuar gjatë gjithë kohës.

Nuk duhet t’ju vijë çudi, keni deputetë apo kryetarë partish që survejohen gjatë gjithë kohës me 3-4 truproja dhe kjo është një koncept i gjithë pranuar në Shqipëri.

Kjo është thjesht për ambientet e Kuvendit, jo për mua si Rudinë, po është për stafin e Kuvendit dhe deputetët që janë brenda atij Kuvendi, të kenë një masë sigurie më të fortë, dhe kjo është fare normale mendoj.

E kuptoj, po për ju çështja bëhet më sensitive, jeni femër dhe situata bëhet më e ndjeshme, ndaj më lejoni dy pyetje të vogla, këto kërcënime kanë qenë verbale apo të artikuluara? Keni marrë mesazhe kërcënuese apo të artikuluara dhe nëse ka një emër konkret?

Nuk kam dëshirë që ta ndaj me publikun si kanë ardhur këto kërcënime, mendoj se është një gjë personale unë kam ndjekur të gjitha hapat e duhura për ta zgjidhur këtë problem.

Mendoni se është zgjidhur tashmë?

Besoj se po.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...