E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Rudina Hajdari: Çfarë keni bërë për të rinjtë? Ndëshkim korrupsionit në politikë

Deputetja Rudina Hajdari, në fjalën e marrë në Kuvend, ka lëshuar një sërë akuzash ndaj klasës politike, ku për të, ka mbajtur peng integrimin.

Gjatë seancës plenare, ajo u ndal tek të rinjtë, duke kërkuar nga politika për ti kthyer shpresën.

“Të rinjtë duan punësim, dinjitet, shpresë, mundësi për të ardhmen, mirëqënie, siç i kanë të rinjtë europianë. Por këtu nuk po ndodh. Nuk mund të ndodhë nëse ne nuk behemi bashkë për të ndëshkuar korrupsionin politik. Këta njerëz që e mbajnë peng integrimin europian”, tha Rudina.

Sot do të diskutohet akti normativ anti-KÇK, i cili është miratuar nga Këshilli i Ministrave më 31 janar të këtij viti. Kuvendi do të diskutojë për administrimin e pasurive të sekuestruara dhe të konfiskuara, pasi dyshohet se burojnë nga krimi.

Pritet që në seancën e sotme të ketë debate të nxehta, pasi për këtë akt normativ ka pasur akuza nga opozita dhe presidenti Ilir Meta. Kjo është kundërshtuar edhe nga Avokati i Popullit, pasi është njoftuar se kjo paketë është shkelje e të Drejtave të Njeriut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...