E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Ruajtja e të dhënave nën ujë/ Microsoft tërheq nga thellësia e detit serverin gjigand

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

Dy vjet më parë, Microsoft hodhi në det një ‘qendër të dhënash’ në brigjet e Orkney në kuadër të një eksperimenti.

“Qendra e të dhënave” është një grup i madh serverësh kompjuterikë në rrjet, të përdorur zakonisht nga organizatat për ruajtjen, përpunimin ose shpërndarjen në distancë të sasive të mëdha të të dhënave.

Kjo qendër e të dhënave tani është marrë nga fundi i oqeanit dhe studiuesit e Microsoft po vlerësojnë se si ka performuar, dhe çfarë mund të mësojnë prej saj për efikasitetin e energjisë.

Kur kontenieri u tërhoq nga thellësia e detit, pasi ishte vendosur atje në maj të 2018-s, vetëm tetë nga 855 serverat në bord kishin dështuar.

“Shkalla e dështimit tonë në ujë është një e teta e asaj që shohim në tokë”, thotë Ben Cutler, i cili ka udhëhequr atë që Microsoft e quan “Project Natick”.

Ekipi po spekulon se efikasiteti i këtij eksperimenti mund të lidhet me faktin se nuk kishte njerëz në bord, dhe se në vend të oksigjenit, në kapsulë u hodh azot.

“Ne mendojmë se ka të bëjë me këtë atmosferë azoti që zvogëlon korrozionin dhe është e freskët, dhe njerëzit nuk godasin gjërat përreth”, thotë Cutler.

Orkney u zgjodh për provë nga Microsoft, pjesërisht sepse ishte një qendër për kërkimin e energjisë së rinovueshme në një vend ku klima ishte e butë – ndoshta edhe e ftohtë. Ideja ishte që kostoja e ftohjes së kompjuterëve do të ishte më e ulët nëse do të ishin nën ujë.

Cilindri i bardhë doli nga ujërat e ftohtë me një shtresë algash, barishte dhe anemonesh detare pas një operacioni një ditor. Por brenda, qendra e të dhënave funksiononte mirë – dhe tani po shqyrtohet nga afër, në mënyrë që ekipi hulumtues të mësojë më shumë.

‘Projekti Natick’ ishte pjesërisht rreth punës për të parë, nëse grupe të qendrave të vogla të të dhënave nënujore për përdorim afatshkurtër mund të jenë një propozim komercial. Por gjithashtu ishte një përpjekje për të mësuar më shumë rreth efikasitetit të energjisë në llogaritjen në re.

E gjithë energjia elektrike e Orkney vjen nga era dhe energjia diellore, por nuk kishte asnjë problem në mbajtjen e qendrës së të dhënave nënujore të furnizuar me energji.

“Ne kemi qenë në gjendje të ecim me të vërtetë mirë në atë që qendrat e të dhënave të bazuara në tokë e konsiderojnë një rrjet jo të besueshëm”, thotë Spencer Fowers, një nga ekipi teknik në Project Natick.

“Ne jemi me shpresë se mund të shohim gjetjet tona dhe të themi se mbase nuk kemi nevojë të kemi aq shumë infrastrukturë të përqendruar në fuqi dhe besueshmëri.”

Qendrat e të dhënave nën ujë mund të tingëllojnë si një ide e çuditshme. Por David Ross, i cili ka qenë një konsulent në industrinë e qendrës së të dhënave për shumë vite, thotë se projekti ka një potencial të madh.

Ai beson se organizatat që përballen me një katastrofë natyrore ose një sulm terrorist mund ta konsiderojnë tërheqëse:

“Ju mund të zhvendosni diçka në mënyrë efektive në një vend më të sigurt pa pasur të gjitha kostot e mëdha të infrastrukturës për ndërtimin e një ndërtese. Microsoft është i kujdesshëm për të thënë kur një qendër e të dhënave nënujore mund të jetë një produkt komercial, por është i bindur se ka provuar se ideja ka vlerë. Ne mendojmë se kemi kaluar pikën ku ky është një eksperiment shkencor”, thotë Ben Cutler.

“Tani është thjesht një pyetje se çfarë duam të inxhinierojmë – do të ishte një i vogël, apo do të ishte një i madh?”

Eksperimenti në Orkney ka mbaruar. Por shpresa është që rezultati të jetë ruajtja e të dhënave në mënyrë sa më miqësore me mjedisin, si në tokë ashtu edhe nën ujë.

Përshtati: TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...