E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Rrufeja i merr jetën 69 personave në Indi, 11 prej tyre po bënin ‘selfie’

Të paktën 69 vetë u goditën nga rrufeja në Indi, ndër ta 11 viktima, teksa po bënin selfie ndërsa stuhitë po godisnin vendin, tha policia të hënën.

E ndërsa 42 njerëz u vranë në Uttar Pradesh, 20 të tjerë vdiqën në Rajasthan, të dy shtetet e Indisë veriore, të dielën. Njëmbëdhjetë njerëz u goditën nga rrufeja ndërsa po bënin selfie në shi, në majë të një kullë vrojtimi, të shekullit të 12-të, në Fort Fort, Amer në kryeqytetin Rajasthan Jaipur, tha oficeri i policisë Vishnu Khatri.

Kishte deri në 30 njerëz në kullë dhe në një zonë aty pranë kur ndodhi shkarkimi, duke bërë që disa prej tyre të hidheshin në tokë siç raportohet.

Përveç incidentit në Amer Fort, nëntë viktima të tjera të rrufesë u raportuan në të gjithë vendin, shtatë prej të cilëve ishin fëmijë, thanë zyrtarët e shtetit.

Në Uttar Pradesh, 42 njerëz, kryesisht fermerë ose njerëz të pastrehë që ishin jashtë, u vranë në incidente të ngjashme, tha një zyrtar i dhomës së kontrollit të menaxhimit të katastrofave. Shtatë të tjerë vdiqën në rrufe në shtetin qendror të Madhya Pradesh, sipas raporteve.

Kryeministri Narendra Modi shprehu hidhërimin për humbjen e jetës, ndërsa autoritetet shtetërore njoftuan dëmshpërblimin për familjet e viktimave dhe të plagosurve.

Goditjet e rrufeve dhe stuhitë janë të zakonshme në Indi gjatë sezonit të musoneve që shtrihet midis qershorit dhe shtatorit. Byroja Meteorologjike ka parashikuar stuhi të mëtejshme në Indi në ditët në vijim./ Tirana Today

Lexo edhe :   Indi/ Reshjet e shirave dhe rrëshqitjet e dheut, 14 persona kanë humbur jetën
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...