E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Rrjeti i fajdexhinjve/ Sekuestrohen 500 mijë euro, kush janë të arrestuarit në Shkodër

Drejtoria e Policisë Vendore Shkodër ka dhënë detaje të reja lidhur me operacionin e zhvilluar në Shkodër, ku u arrestuan 11 persona dhe u shpallën në kërkim 5 të tjerë.

Në një konferencë për shtyp, kjo drejtori njofton se janë dhënë 19 masa sigurie, nga të cilët; 16 masa arrest me burg; 2 masa “Pezullim i ushtrimit të një detyre apo shërbimi Publik” ; 1 masë sigurimi “Detyrim për tu paraqitur në policinë gjyqësore”, si dhe 22 masa të tjera për kontrolle banesash e ambientesh.

Po ashtu, janë pezulluar nga detyra 3 persona, si dhe janë sekuestruar 238 600 Euro CASH, 272  400 dollare CASH, 414 000 Lekë, 510  Paund Britanik, 20 automjete  transporti, 1 revolver, 1 krëhër pistolete me fishekë, 1 armë gjahu pa leje, 5  kompjutera laptop dhe 50 celularë.

Deklarata e plotë:

Shkodër

Finalizohet operacioni policor “MARANAJ”

Në pranga 11 persona si dhe 5 të tjerë u shpallën në kërkim

Sot, në kuadrin e operacionit policor “MARANAJ” të ndërmarrë nga Drejtoria e Policisë Vendore Shkodër nen drejtimin e Prokurorisë se Rrethit Gjyqësor pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, dhe mbështetjen e Drejtorisë për Krimet Ekonomike e Financiare, Drejtorisë se Forcës së Posaçme Operacionale në Departamentin e Policisë Kriminale, Drejtorisë se Forcës Lëvizëse Operacionale në Departamentin e Sigurisë Publike, pas një hetimi proaktiv disamujor, siguruan prova për 19 të dyshuar, për veprat penale të “Pastrimit të Produkteve të Veprës penale”, “Ushtrim aktiviteti financiar të paliçensuar”, “Shpërdorim detyre”, “Prodhim dhe Mbajtje pa leje e armeve luftarake dhe municioneve” dhe “Mos kallëzim krimi”.

Gjatë hetimit proaktiv janë krijuar dyshime të arsyeshme si dhe janë gjetur e sekuestruar prova materiale që hedhin dritë mbi aktivitetin e tyre kriminal.

Në vazhdim të hetimit me vendim të Gjykatës së Shkallës Parë Shkodër u dhanë 19 masa sigurie, nga të cilët; 16 masa arrest me burg; 2 masa “Pezullim i ushtrimit të një detyre apo shërbimi Publik” ; 1 masë sigurimi “Detyrim për tu paraqitur në policinë gjyqësore”, si dhe 22 masa të tjera për kontrolle banesash e ambientesh.

Të arrestuar janë shtetasit:

 1. B. A. 61 vjec nga Shkodra
 2. E. M., 33 vjec nga Shkodra

3. A.B. 22 vjec, nga Shkodra;

 1. A.D. 39 vjec nga Shkodra
 2. M.B. 31 vjec nga Shkodra

6. V.N, 37 vjec lindur në Podgoric dhe  banues në Shkodër;

 1. E.F., 38 vjec nga Shkodra
 2. E.Q., 41 vjec, nga Shkodra
 3. P.V., 54 vjec nga Shkodra;
 4. L.S., 48 vjec nga Shkodra;
 5. N.A. 52 vjec lindur në Pukë dhe banues në Tiranë;

U shpallën në kërkim  dhe po punohet për kapjen e  5 shtetasve të tjerë.

U ekzekutua gjithashtu edhe masat e sigurisë:

Pezullimi i ushtrimit të një detyre a shërbimi Publik”  dhe ”Detyrim Paraqitje” për tre shtetas:

 1. V.H., nga Shkodra;
 2. A.S., nga Shkodra
 3. E.L., nga Shkodra.

Gjatë operacionit dhe kontrolleve u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale:

– 238 600 Euro CASH

– 272  400 dollare CASH

– 414 000 Lekë

– 510  Paund Britanik

– 20 automjete  transporti

– 1 revolver,

– 1 krëhër pistolete me fishekë

– 1 armë gjahu pa leje

– 5  kompjutera laptop

– 50 celularë

– Dokumente, kontrata, akte dhe deklarata noteriale, për pasuri e transaksione financiare të dyshuara.

Vazhdojnë hetimet financiare për dokumentimin e të gjitha pasurive të vëna nga aktiviteti kriminal, me qëllim sekuestrimin, konfiskimin dhe rikuperimin tek viktimat e krimit.

Në këtë operacion morën pjesë 160 forca policore dhe 30 automjete të policisë, përfshirë edhe automjete për transportim mjetesh transporti.

Policia e Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë po vijon veprimet për të zbardhur rolin dhe aktivitetin e tyre apo personave të tjerë të lidhur me ta.

Ne sigurojmë qytetarët se do të vazhdojmë të jemi të angazhuar për të garantuar qetësi, rend e siguri, duke goditur me ashpërsinë e forcës së ligjit çdo individ të përfshirë në aktivitet kriminal.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...