E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

“Rritje e çmimit të biletave”, Mema tregon se kur do rihapet shërbimi i transportit publik

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

Kryetari i Transportit Kombëtar Interurban, Kujtim Mema është shprehur se nëse do punojnë me gjysmë kapaciteti do të ketë një rritje të çmimit të biletës.

I ftuar në emisionin “Shqipëria Live”, Mema tha se sektori i shërbimit të transportit publik është më i prekuri nga pandemia.

Një arsye tjetër se pse kërkohet rritja e çmimit të biletës, sipas Memës, është edhe çmimi i lartë i naftës.

Ndaj ai sugjeron që shteti t’ia mundësojë edhe këtij shërbimi naftën me gjysmë çmimi, një praktikë që ndiqet edhe në sektorin e bujqësisë dhe peshkimit.

Mema thekson se çmimi i transportit ndërqytetas është i njëjti me atë të vitit 1998 dhe që nga ajo kohë nuk ka pasur ndryshime. Sipas tij, vendet e tjera të rajonit këtë shërbim e ofrojnë me kosto shumë më të lartë se e jona.

Ai bëri me dije se ky shërbim do të hapet më datë 1 qershor.

“Ky nuk është një propozim që do të zbatojmë 100 %, por në varësi të gjendjes. Një biletë e tillë me kapacitet gjysmë nuk mund të shkohet në një linjë. Është një situatë e tillë, ne e e kmi të vështirë për të përballuar me kapacitet gjysmë dhe me çmimin e njëjtë, ndaj do ta bëjmë këtë shtim. Ky çmim është që në 98-tën. Tiranë-Vlorë është 5 mijë lekë të vjetra. Që nga ajo kohë e deri më tani nafta është rritur. Që më datën 9 mars dhe deri më sot nuk kemi punuar. Ne do të hapemi në 1 qershor. Vështirësia është e madhe për ne, për të vijuar një linjë të tillë me aq kapacitet. Një kapacitet i tillë, do të jetë i mundshëm vetëm për naftë dhe pagën e  shoferit. DPSHTRR na fali taksat. Kompania e sigurimeve duhet të japë ndihmesën e vet për këto muaj. Shteti mund të na japi naftën me një çmim të ulët si, peshkimit dhe bujqësisë. Ky qe një mendim i joni për të treguar ne propozimet tona dhe vështirësitë që ne kemi. Ndryshe nga urbani, shërbimi ndërqytetas ka një mënyrë pune ndryshe. Një person ka mjetin e vet dhe me atë ushqehet. Ne jemi më në vështirësi nga të gjithë të tjerat. Ne ndryshe nga urbani na ka mposhtur dhe informaliteti. Ne kemi 20 vite që e themi këtë informalitetin. Ne duhem ndihmën e shtetit, nuk e dimë sa do të zgjasë. Transporti ndërqytetas ka vështirësitë e saj, vera është para dhe transporti ndërqytetas është më i ulët në verë. Puna e shërbimit ndërqytetas në shtator i rikthehet normalitetit. Megjithatë ne duke pasur muajt e tjerë të vitit, korrikun e gushtin, e përballojmë. Nuk e dimë si do ta përballojmë, por jemi pranë faktit. Ne kemi qenë shumë të mirë që kemi mbijetuar me këtë çmim akoma. Vendet e Ballkanit kanë kosto shumë herë më të lartë”, tha ai.

Lexo edhe :   Manastirliu me dy maska në Kuvend: Mos ejani vonë në spitale
Lexo edhe :   “Jemi gati 120 veta, dua shpjegim”, Gjuzi i kërkon llogari Ruçit

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...