E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Rritja e shqetësimeve mbi pandeminë, Fauci dëshmon në Kongres

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Eksperti kryesor i qeverisë për sëmundjet infektive Anthony Fauci dëshmon të premten përpara një komisioni të posaçëm të Dhomës së Përfaqësuesve që po kryen hetime lidhur me mënyrën se si është trajtuar pandemia e koronavirusit në vend.

Dëshmia e tij vjen në një kohë kur situata është përkeqsuar dhe vendi është ngërthyer nga pasiguria. Zoti Fauci do të dëshmojë së bashku me kreun e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve doktor Robert Redfield dhe admiralin Brett Giroir, zyrtar i Shërbimeve Shëndetësore e Humanre dhe i ngarkuari me çështjet e testimit.

Komisioni është i ndarë në qëndrime mbi mënyrën e rihapjes së shkollave e bizneseve, duke pasqyruar ndarjet që ekzistojnë mes amerikanëve. Një rritje e rasteve në jug dhe perëndim të vendit i ka shuar shpresat për një kthim të shpejtë në normalitet. Në disa shtete vazhdojnë të raportohen probleme që lidhen me mungesen e testeve apo kohën e gjatë për të marrë përgjigje.

Ditët e fundit zoti Fauci tha se amerikanët nuk mund të rrinë pa u shqetësuar lidhur me situatën që ka krijuar COVID-19 dhe se duhet të dyfishojnë masat themelore siç janë vendosja e maskave në publik, ruatja e distancës fizike, shmangia turmave dhe hapësirave të mbyllura.

Lexo edhe :   Infermierja humb jetën nga koronvirusi, 24 orë pasi e deklaruan të shëruar

Këmbëngulja e zotit Fauci ka nxitur zemërimin e disa prej mbështetësve të Presidentit Donald Trump që kanë bërë thirrje për largimin e tij nga detyra. Në një intervistë për agjencinë “Associated Press” në fillim të kësaj jave, zoti Fauci tha se ai ishte “shqetësuar” nga opozita e fortë në disa pjesë të vendit për të vendosur maska si një masë mbrojtëse për shëndetit publik. Që nga fillimi i pandemisë rreth 4.5 milionë amerikanë janë infektuar nga koronavirusi dhe më shumë se 152 mijë kanë vdekur./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nevoja për një manual kundër Edi Ramës, në raport me Perëndimin

Nga Mero Baze Beteja ndaj Edi Ramës dhe raporteve të tij me Perëndimin, ka nevojë për një fabul të qëndrueshme, e cila nuk duhet të...

Frika nga pandemia, Kyrgios tërhiqet nga “US Open”

Tenisti Nick Kyrgios ka njoftuar tërheqjen e tij nga turneu i “US Open” për këtë vit si pasojë e pandemisë së koronavirusit, në një...

Lirohet veterani i UÇK-së që u ndalua nga Policia e Shqipërisë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka njoftuar se autoritetet e Shqipërisë, e kanë liruar ish-luftëtarin e UÇK-së, Murtez Kastrati, i...

Ekonomia gjermane: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të paparashikueshme sociale...

Qytetarëve në Kosovë u bëhet thirrje që të kenë kujdes ndaj virusit të Nilit Perëndimor

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) u ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes ndaj virusit të Nilit, edhe pse në...