E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Rritja e numri të rasteve me koronavirus, Pipero tregon cili është shkaku

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

Mjeku Pëllumb Pipero deklaroi se shtimi i numrit të rasteve të reja me koronavirus ka të bëjë me anashkalimin e masave mbrojtëse.

Në një intervistë për ABC News, Pipero tha se një pjesë e madhe e mjekëve gjatë punës nuk kanë respektuar protokollin e masave mbrojtëse ndaj koronavirusit.

Pipero foli edhe për rastin e mjekut në Durrës, duke e cilësuar si një gabim të mundshëm. Sipas tij, është vërtetuar se nëse një person e kalon COVID-19 ai nuk mund të infektohet sërish.

“Rasti i mjekut të Durrësit është i veçantë, mund të ndodhë por dhe në botë ka shumë pak raste, dhe në rastet që janë konstatuar në botë ose analiza e parë ose e dytë ka rezultuar jo reale. Dhe rasti konkret në vendin tonë mund të jetë një nga këto gabimet e mundshme ku në rastin e parë mund të ketë qenë fallto pozitiv herën e parë, por fakti që u konstatua i infektuar mjeku duhet të jetë më i kujdesshëm. Një person që infektohet dhe e kalon sëmundjen një herë ,m teorikisht është e pamundur që të infektohet, por nëse nuk kemi qenë të sëmurë por mendojmë se kemi qenë të tillë atëherë problemi është më kompleks, por ne duhet të jemi të vëmendshëm dhe të zbatojmë me përpikmëri protokollin e masave mbrojtëse sidomos ne mjekët në spital. Qytetarët duhet të vendosin maskën në një mjedis të mbyllur dhe në rrugë të respektojnë distancën derisa epidemia të jetë shuar. Në një ambient që nuk ruhet distanca më shumë se një metër atëherë duhet që patjetër të vendosim maskë, maska duhet të jetë me ne deri në ikjen e koronavirusit”, tha ai.

Lexo edhe :   Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?
Lexo edhe :   SHBA, mbi 7 milion të infektuar me Covid-19

Pipero theksoi se edhe nëse do të ketë një valë të dytë të virusit, nuk do të kemi më masa kufizuese si ato që u ndërmorën më herët.

“Që nga momenti që janë hequr masat kufizuese, përgjegjësia është individuale, dhe përgjegjësi në këtë situatë është që të jemi koshient se virusi është në qarkullim edhe nëse i ka rënë virulenca. Thelbi i të gjithë kësaj gjëje është kujdesi, pa u shuar epidemia ne duhet të jemi vigjilent, distancë maskë dhe kujdes i shtuar, ky është dhe mësimi historik që ne kemi marrë nga kjo pandemi historike. Unë do të këshilloja që çdo institucion të ketë një sasi rezerve dhe qytetarët që nuk kanë maskë ose të pajisen me maskë ose tu refuzohet shërbimi, por e mira është që të marrin të dyja, sa kohë që është në qarkullim dhe nuk kemi një vaksinë është i rëndësishëm kujdesi dhe qytetarët të mos e nënvlerësojnë distancimin social dhe të  përdorimin e masave mbrojtëse. Duhet të zbatojmë dy norma bazike, distancë, maskë në mjedis publik, dhe higjiena e duarve, për të mos qenë më të mbyllur. Edhe nëse do të ketë një valë të dytë nuk do të ketë më mbyllje dhe ngrirje te jetës, pasi ky virus i panjohur tashmë është i njohur nga shkenca dhe nuk kemi më asnjë arsye që të kthehemi sërish pas. Do të kishim dashur që qershori të ishte pa raste, por unë theksoj se një rast i tillë shumë shpejt në një hark kohor prej 2-3 ditësh numrat do të bien”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...

Në ndjekje të Talo Çelës, dështon një tjetër operacion i policisë

Dështon një tjetër operacion për kapjen e Talo Çelës, i kërkuar për grabitjen e Rinasit. Bëhet me dije se FNSH ka kryer një aksion mëngjesin...