E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Rritet numri i viktimave nga rindezja e konfliktit Izrael-Palestinë (Video)

Vijon të rritet bilanci i viktimave në Gaza dhe Izrael, nga shkëmbimet e rënda të zjarrit midis militantëve palestinezë dhe ushtrisë izraelite.

Militantët kanë lëshuar rreth 300 raketa ndaj Izraelit duke vrarë dy qytetarë. Ndërsa nga krahu tjetër, Izraeli ka goditur rreth 150 objektiva në Gaza si kundërpërgjigje.

Zyrtarët shëndetësorë thonë se 26 palestinezë kanë mbetur të vrarë, shkruan BBC. Komuniteti ndërkombëtar u ka kërkuar të dy palëve t’i japin fund përshkallëzimit, i cili pason ditët e trazirave në Jeruzalem.

Grupi militant Hamas, i cili kontrollon Gazën, tha se po vepronte për të mbrojtur xhaminë al-Aqsa të Jeruzalemit nga “agresioni dhe terrorizmi” izraelit pasi vendi, i cili është i shenjtë për myslimanët dhe hebrenjtë, pa përplasje midis policisë izraelite dhe palestinezëve të hënën që u larguan qindra të plagosur.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Hamasi kishte “kaluar një vijë të kuqe” duke qëlluar me raketa drejt Jeruzalemit për herë të parë në vite.

Pas një takimi me shefat ushtarakë të martën pasdite, z. Netanyahu paralajmëroi se ata kishin rënë dakord të rrisin edhe forcën edhe frekuencën e sulmeve të Gazës, duke shtuar se Hamasi “do të goditet në mënyra që nuk i pret”.

Ditët e kaluara kanë parë dhunën më të rëndë në Jeruzalem që nga viti 2017.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...