E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Rritet çmimi i transportit urban

Qytetarët e Durrësit pas pak ditësh do të përballem më rritjen e çmimit të biletës për transportin urban.

‘Ora News’ tregon se në mbledhjen e fundit, Këshilli bashkiak vendosi çmimin 40 lek për biletë, nga 30 që është aktualisht. Por vendimi është i panjohur për qytetarët, të cilët shprehen se bileta e re do të rëndojë xhepat e tyre.

Bileta e shërbimit u rrit me 10 lek në mbledhjen e 11 marsit të Këshillit bashkiak, ku votat e PS-së e një pjesë të këshilltarëve të LSI miratuan propozimin e Bashkisë.

Rritja e biletës ka qenë një kërkesë e vazhdueshme e operatorëve në qytetin bregdetar me argumentin se nuk mbulojnë dot kostot, por propozimi i Bashkisë duket se nuk është konsultuar.

Qytetarët veç mungesës së informacionit flasin edhe për kosto sociale që mund të shkaktojë rritja e çmimit për një shërbim publik.

Ndërkohë, Bashkia e Durrësit shprehet se rritja e çmimit do të sjellë efekte në përmirësimin e transportit urban.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...